Încă o asistentă infectată cu coronavirus a murit. Femeia a îngrijit bolnavi cu COVID la Spitalul din Balş

O asistentă de la Spitalul Balș a murit luni dimineaţă din cauza COVID-19. Femeia în vârstă de 46 de ani a fost confirmată cu virusul SARS-COV2 pe 16 octombrie şi a fost internată. Pentru că starea ei s-a agravat, medicii au decis să o transfere la Spitalul Caracal, unde a murit, în această dimineață, informează gazetaoltului.ro.
Romania TV
26 oct. 2020, 11:16
Încă o asistentă infectată cu coronavirus a murit. Femeia a îngrijit bolnavi cu COVID la Spitalul din Balş

Asistenta decedată a îngrijit bolnavii infectați cu noul coronavirus şi este posibil ca de aici să se fi infectat, a declarat managerul Spitalului Balș, medicul Carmen Grigoriu. Din nefericire, femeia suferea şi de alte boli.

„Din păcate, este adevărat că asistenta de la noi a murit, avea 47 de ani. Mai avea hipertensiune și obezitate, lucra pe Secția de Boli Interne, unde s-a ocupat de pacienți COVID, bănuim că infectarea s-a făcut pe secție. De joi, a început să desatureze, iar vineri s-a făcut transferul la Caracal, în urma insistențelor pentru un Computer Tomograf, pentru că a evoluat imaginea radiologică. Noi nu avem CT, avem doar Radiologie, s-a observat o modificare, s-a insistat pentru CT la Caracal, a fost trimisă pentru CT și am reușit să obținem să și rămână acolo. Este cumplit…”, a declarat managerul Spitalului Balş.

Citeşte şi: Şcolile ar putea rămâne ÎNCHISE şi în noiembrie. Orban, ANUNŢ important pentru elevi

 

Într-o stare gravă este și o infirmieră de la Spitalul Balș, aceasta fiind internată pe Secția de Terapie Intensivă de la Spitalul Slatina.

„Mai avem o infirmieră în stare gravă, care a fost transferată la Slatina, de această data. Este pe Terapie Intensivă, la Slatina. Ea are puțin peste 50 de ani. În acest moment, încercăm să transferăm toți pacienții către alte spitale din județ, pentru a putea face dezinfecție complete pe Secția de Medicină Internă, nu îi mai ținem aici, asigurăm doar urgențele”, a precizat medicul Carmen Grigoriu.

Citeşte şi: Medicul Adrian Marinescu avertizează: Vom avea multe cazuri de COVID în perioada următoare. Care este soluţia pentru a scăpa de virus

 

Şefa de la Urgenţe Feteşti, moartă de coronavirus. Avea doar 48 de ani

Șefa Centrului de Primire Urgență de la Fetești a murit de Covid 19. Mioara Neagu împlinise 48 de ani în luna iulie. Aceasta era medic coordonator al Compartimentului de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Municipal „Anghel Saligny” Fetești. În urmă cu o lună a început să se simtă rău, iar acum două săptămâni a fost transferată la Spitalul Colentina. 

Din păcate, stare de sănătate a acesteia s-a înrăutăţit şi a murit. 

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african