Florin Cîţu, despre creşterea preţurilor şi a cursului euro: „Preţurile sunt determinate de piaţă, vor creşte sau vor scădea în funcţie de cerere şi ofertă”

Premierul Florin Cîţu afirmă că, dacă va fi modificată, ţinta de deficit asumată pentru acest an va fi corectată "în jos" iar fluctuaţiile de preţuri sunt normale într-o economie de piaţă.
George Russo
14 iul. 2021, 16:58
Florin Cîţu, despre creşterea preţurilor şi a cursului euro:

Premierul Florin Cîţu a afirmat, întrebat despre faptul că euro a atins un maxim la cursul BNR şi ce soluţii are Executivul în perioada următoare pentru ca un euro să nu ajungă la 5 lei, că preţurile sunt determinate de piaţă, într-o economie liberală, iar Guvernul a dat o traiectorie clară de reducere a deficitului bugetar.

„Aici lucrurile sunt foarte clare pentru mine. Preţurile sunt determinate de piaţă într-o economie liberă. Îmi place că vorbim de preţuri doar când ele mai cresc puţin, dar nu vorbim de ele atunci când scad. Preţurile vor scădea sau vor creşte, vom vedea în funcţie de ce se întâmplă cu cererea şi oferta. Ceea ce poate să facă acest Guvern şi face foarte bine este să dea o traiectorie clară de reducere a deficitului bugetar şi sustenabilă şi credibilă.

Florin Cîţu: „O să corectăm în jos ţinta de deficit, dar să vedem cum arată situaţia pe fiecare minister”

Vă spun că este şi sustenabilă şi credibilă deoarece Comisia Europeană, în analiza deficitului excesiv, şi-a asumat aceeaşi traiectorie pe care o are România de reducere a deficitului bugetar. Asta contează atunci când ne uităm pe termen mediu şi lung şi ne uităm la evoluţia altor preţuri. Dar fluctuaţii pe termen scurt, acestea sunt normale într-o economie de piaţă şi ar trebui să ne obişnuim cu preţuri care cresc şi scad, pentru că asta înseamnă economie de piaţă”, a declarat Florin Cîţu, la finalul şedinţei de miercuri a Guvernului.

Chestionat dacă să ne aşteptăm la un deficit mai mic la finalul acestui an, premierul a răspuns: „Dacă o să corectăm, o să corectăm în jos ţinta de deficit, dar haideţi să vedem mai întâi cum arată situaţia pe fiecare minister în parte şi apoi vom veni şi cu ţintele de deficit”.

Citeşte şi: Reorganizare la Ministerul Economiei: Năsui și PSD-istul Olguței Vasilescu aplică ultima lovitură de grație economiei naționale!

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet