Inundaţiile au făcut prăpăd în ţară. 36 de localităţi din 15 judeţe au fost afectate. Bilanţul IGSU al pagubelor provocate de viitură

Inundaţiile au făcut prăpăd în ţară. Potrivit unui bilanţ al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, 36 de localităţi din 15 judeţe au fost afectate de viituri, pompierii intervenind pentru evacuarea a zeci de turişti.
Loredana Brumă
21 iul. 2021, 11:30
Inundaţiile au făcut prăpăd în ţară. 36 de localităţi din 15 judeţe au fost afectate. Bilanţul IGSU al pagubelor provocate de viitură
Inundaţiile au făcut prăpăd în ţară. 36 de localităţi din 15 judeţe au fost afectate. Bilanţul IGSU al pagubelor provocate de viitură

Inundaţiile au făcut prăpăd în ţară. Potrivit Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), cele mai afectate judeţe au fost Alba, Argeş, Botoşani, Braşov, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Hunedoara, Neamţ, Olt, Prahova, Sibiu, Tulcea şi Timiş.

Inundaţiile au făcut prăpăd în ţară. 36 de localităţi din 15 judeţe au fost afectate

Citeşte şi Ministrul de Interne, Lucian Bode, despre inundaţiile din România: „81 de persoane au fost evacuate şi s-au înregistrat două decese. Pericolul nu a trecut”

IGSU anunţă că pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din 19 case, 7 anexe gospodăreşti, 56 curţi, 70 beciuri/subsoluri.

„S-a intervenit pentru evacuarea apei din 19 case, şapte anexe gospodăreşti, 56 curţi, 70 beciuri/subsoluri. De asemenea, colegii noştri au acţionat şi pentru degajarea a 13 copaci căzuţi pe carosabil, fiind afectate trei autoturisme”, se arată într-un comunicat al IGSU.

Potrivit sursei citate mai sus, 20 de turişti cazaţi la o pensiune din localitatea Rucăr, judeţul Argeş, au fost temporar izolate din cauza unei viituri. Tot în Argeş  accesul către Cabana Voina a fost temporar blocat, fiind evacuate 60 de persoane care se aflau în proximitatea râului.

„În Campingul Zănoaga (Dâmboviţa), din cauza unei viituri produse în cursul nopţii, 25 de persoane au fost temporar blocate cu rulotele/autoturismele în camping. Apele s-au retras, ulterior persoanele au părăsit locaţia. Pompierii au intervenit şi în localitatea Buşteni (Prahova), unde, din cauza unei viituri, opt persoane au fost evacuate preventiv, fiind relocate la Mănăstirea Buşteni”, mai precizează IGSU.

De asemenea, traficul rutier a fost blocat pe un drum judeţean (DJ 714) şi restricţionat pe un drum naţional (DN 74A), din cauza unui podeţ avariat de viituri. De asemenea, a fost temporar afectată circulaţia pe patru drumuri naţionale (DN 75, DN 2D, DN 68A şi DN 1) şi trei drumuri judeţene, din cauza arborilor căzuţi, a apei şi a aluviunilor de pe carosabil.

Citeşte şi Inundaţii în Alba. Oamenii vor primi ajutoare de la stat după vizita lui Florin Cîţu VIDEO

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Economii de sute de milioane la consumul de carburant la stat. Un parlamentar vrea implementarea modelului Lasconi/Bolojan în toată țara
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. A depus plângere la CSM împotriva lui Nicușor Dan. Ce acuzații aduce
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu mai ai asigurare medicală și ajungi la Urgență. Ce servicii sunt gratuite
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Zile libere pentru părinți când se închid școlile și grădinițele. Legea a fost dată din 2020
Cancan.ro
Fetița femeii ucise la Apărătorii Patriei este TRAUMATIZATĂ! Ce repetă micuța încontinuu
iamsport.ro
Prunea, revenire-ȘOC în SuperLiga?! Echipa cu care ar vrea să semneze: 'Cum să nu mă duc?!'
MediaFlux
Instanța supremă atacă la CCR legea privind plata pensiilor private! Judecătorii au decis
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025