De ce refuză Mircea Badea să achite cu cardul: „Ați observat?”

Mircea Badea nu este un fan al plății cu cardul. Realizatorul emisiunii „În Gura Presei" preferă metoda „clasică", plata cash, deși de multe ori este mai simplă metoda încurajată de șeful ANAF.
Filip Stan
23 iun. 2022, 18:47
De ce refuză Mircea Badea să achite cu cardul: „Ați observat?

Mircea Badea nu are încredere în spusele șefului ANAF, Lucian Heiuș, care i-a îndemnat pe români să achite câr mai des cu cardul.

Pentru că este foarte sceptic în privința autorităților statului român, Mircea Badea preferă să plătească în continuare cash.

Îndemnul de a plăti exclusiv cu cardul este doar „o propagandă ineptă”, susține Mircea Badea.

„Ați observat? Șeful ANAF este foarte prolific. Generează content non-stop, mereu asa ceva de comunicat. ‘Șeful ANAF recomandă plata cu cardul pentru ca sumele să fie sigur fiscalizate’. Aaa, în sensul ăsta ai plătit cu cardul, i-a intrat în cont comerciantului, deci comerciantul trebuie să plătească.

Subțire argumentul, dacă e acesta. Eu în continuare rămân fan cash, din toate motivele corecte. Doamne, câtă propagandă ineptă a fost: ‘Mijlocul modern de plată!’. Da, ca să poți fi monitorizat la orice. Absolut! Cred că e modern, în continuare sunt fan cash”, a declarat Mircea Badea în emisiunea „În gura presei”, de la Antena 3.

 

Mircea Badea nu crede în plafonarea prețurilor la carburanți

 

În plus, Mircea Badea și-a mai exprimat punctul de vedere cu privire la prețul carburanților. În opinia pamfletarului, Guvernul nu are vreo soluție la îndemână, pentru a rezolva criza.

„(…) Nu există niciun fel de soluţie, nici măcar un fel de soluţie cu privire la preţul combustibilului, este o teză moartă, nu ca dezbatere, dar niciun fel de soluţie nu e.

În primul rând, inflaţia nu va fi rezolvată pe planeta Pământ, iar pretenţia maneliştilor din România că rezolvă ei problema preţului combustibilului e de un ridicol entuziasmant”, a declarat Mircea Badea.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Răzvan Burleanu, reacţie dură după ce Infantino a propus „vânzarea” Cupei Mondiale: „Cel mai iubit sport din lume aparține celor care îl trăiesc” Ruptură între FRF şi preşedintele FIFA. Exclusiv
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Revoltat de ce a descoperit pe Stadionul Steaua: ”E horror, îmi pare rău când se joacă acolo!”
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România