Cele mai mari surprize din istoria Campionatului Mondial de Fotbal

Înfrângerea suferită de Argentina în fața Arabiei Saudite, în meciul de debut al „Pumelor" la Campionatul Mondial din Qatar 2022, amintește de alte surprize majore ale turneului final. 
Filip Stan
22 nov. 2022, 18:36
Cele mai mari surprize din istoria Campionatului Mondial de Fotbal

Marți, 22 noiembrie, în cea de-a treia zi a Campionatului Mondial din Qatar, Argentina a consemnat prima înfrângere din anul 2019.

Sud-americanii au dominat prima repriză a meciului cu Arabia Saudită, dar cei considerați outsideri, naționala formată din jucători ai campionatului intern, a revenit spectaculos în cea de-a doua jumătate a partidei.

Lionel Messi a deschis scorul în minutul 10, din penalty. Apoi, pentru argentinieni au urmat două goluri, dar anulate, respectiv nevalidate. La vestiare, saudiții au plecat cu speranțe. Astfel, Al Shehri a marcat pentru 1-1, în minutul 48, iar Al Dawsari a înscris pentru 1-2. Pentru arabi a urmat apoi o mobilizare exemplară în plan defensiv, pentru a rezista pressingului naționalei lui Lionel Messi. Portarul Al Owais a făcut meciul vieții.

Nu mai puțin de șase cartonașe galbene au primit saudiții, în minutele 67, 75, 79, 82, 88 și 90+2, din disperarea de a se menține în avantaj.

 

Cele mai mari surprize din istoria Campionatului Mondial de Fotbal

 

Rușinea suferită de Argentina a amintit de o altă surpriză negativă reușită de „Pume”, de cea de la Mondialul din urmă cu patru ani, egalul cu Islanda, 1-1 și nu numai. Iată lista celor mai mari surprize de la CM, consemnate de-a lungul timpului:

  • Argentina – Arabia Saudită 1-2 (CM 2022);
  • Argentina – Islanda 1-1 (CM 2018);
  • Italia – Costa Rica 0-1 (CM 2014);
  • Franța – Africa de Sud 1-2 (CM 2010);
  • Italia – Noua Zeelandă 1-1 (CM 2010);
  • Trinidad și Tobago – Suedia 0-0 (CM 2006);
  • Franța – Senegal 0-1 (CM 2002);
  • SUA – Portugalia 3-2 (CM 2002);
  • Coreea de Sud – Italia 2-1 (CM 2002);
  • Spania – Nigeria 2-3 (CM 1998);
  • Brazilia – Norvegia 1-2 (CM 1998);
  • Belgia – Arabia Saudită 0-1 (CM 1994);
  • Argentina – Camerun 0-1 (CM 1990);
  • Suedia – Costa Rica 1-2 (CM 1990);
  • Republica Federală Germană – Algeria 1-2 (1982);
  • Portugalia – Maroc 1-3 (CM 1986);
  • Cehoslovacia – Kuweit 1-1 (CM 1982);
  • Spania – Honduras 1-1 (CM 1982);
  • Spania – Irlanda de Nord 0-1 (CM 1982);
  • Republica Federală Germană – Tunisia 0-0 (CM 1978);
  • Republica Democrată Germană – Republica Federală Germană 1-0 (CM 1974);
  • Suedia – Israel 1-1 (CM 1970);
  • Israel – Italia 0-0 (Cm 1970);
  • Italia – Coreea de Nord 0-1 (CM 1966);
  • Anglia – SUA 0-1 (CM 1950);
  • Cuba – România 3-3 (2-1 / CM 1938).

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Legenda care și-a vândut medaliile de aur olimpice și casa, ca să se mute definitiv din țară. Destinația spectaculoasă aleasă pentru a începe o nouă viață
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă 2025. Când se dau înapoi ceasurile din casă. Nu toată lumea e obligată să schimbe ora
Playtech.ro
Cum verifici câți bani ai strâns la pensia privată – pașii de urmat
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, răvăşitoare în costum de baie în Bora Bora
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Evenimentul anului! Moștenitorul Cris Tim a scris istorie în lumea bună! Timiș Jr., botez de 1 mil. € pentru Adam Ştefan!
iamsport.ro
E revoltat că fiul său e numit ”nepotul lui Ilie Balaci”. Tiradă uluitoare: ”E băiatul meu! Sunt lucruri foarte grave, mă dor”
MediaFlux
Lista românilor scutiți de plata CASS!
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…