Laurenţiu Reghecampf: Îmi pare rău pentru toţi fanii care au crezut în această calificare

Tehnicianul Laurenţiu Regehcampf a declarat, joi, după ce Steaua a fost învinsă de Chelsea cu scorul de 3-1, că formaţia engleză a meritat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Europa cel puţin pentru evoluţia foarte bună pe care a avut-o în repriza a doua a întâlnirii de la Londra.
Romania TV
14 mart. 2013, 22:36
Laurenţiu Reghecampf: Îmi pare rău pentru toţi fanii care au crezut în această calificare

„Trebuie să analizăm exact ceea ce am greşit. Din păcate golul doi a venit prea repede. O greşeală din partea noastră, nu am fost atenţi la acea fază fixă. Ne-am creat câteva ocazii, dar nu am reuşit să mai marcăm. Ştiam că în repriza secundă ei vor face o presiune foarte mare, pentru că aveau nevoie să marcheze două goluri.

Este foarte greu în momentul de faţă, încercăm să ne revenim foarte repede, n-avem timp, în două zile vom avea un meci foarte difcil la Bucureşti (n.r. – cu FC Vaslui). Nu am reuşit să fim atenţi în special la jucătorii lor periculoşi . Le-am spus băieţilor înainte că atunci când Mata intră pe stângul trebuie să-l blocăm. Dar nu au fost atenţi la acea fază în care Chelsea a reuşit să marcheze golul trei. Cred că am făcut un meci destul de bun.

Îmi pare rău pentru toţi fanii noştri care au crezut în această calificare Şi noi am crezut, dar nu am reuşit. Am întâlnit o echipă puternică şi cred că, în seara aceasta, în special după repriza a doua, au meritat victoria. Dacă reuşeam să marcăm la ocazia lui Rusescu, alta era situaţia„, a declarat Laurenţiu Reghecampf, la Sport.ro, citat de agenţia Mediafax.

De partea sa, fundaşul Vlad Chiricheş a declarat, la Sport.ro: „E trist. Sunt foarte dezamăgit. E greu, dar trebuie să trecem peste lucrul acesta, să ne gândim că totuşi am jucat cu Chelsea şi să ne gândim să câştigăm meciurile din campionat. Sper cât de curând să ne întoarcem aici, ca Steaua să joace anul viitor în Liga Campionilor şi să facă o figură frumoasă„.

Steaua a fost eliminată din Liga Europa, după ce a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), de formaţia engleză Chelsea Londra, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

În meciul tur, disputat la Bucureşti, Steaua a câştigat cu scorul de 1-0.

Golurile au fost marcate de Mata ’34, Terry ’58 şi Torres ’71 pentru Chelsea, respectiv Chiricheş ’45+1 pentru Steaua.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Echipa iubită de milioane de români tocmai şi-a anunțat dispariția! A făcut istorie în Anglia
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Cât plătesc părinții pentru un student la medicină în România. Taxe, chirie și costuri lunare
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Alertă în Africa! Un nou focar de Ebola în Congo. 65 de decese și sute de cazuri suspectate până acum
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi