Lula, președintele Braziliei, criticat de americani, după ce a cerut ca „SUA să nu mai încurajeze războiul din Ucraina”

Încă o lovitură din partea BRICS. SUA a crezut că se poate baza pe președintele Braziliei, Lula da Silva, în calculele geopolitice de la Casa Albă, dar liderul sud-american a ales că tragă în tabăra cu China și Rusia.
Alina Costache
02 mai 2023, 13:45
Lula, președintele Braziliei, criticat de americani, după ce a cerut ca „SUA să nu mai încurajeze războiul din Ucraina

Inițial, establishmentul de la Washington a primit cu mult entuziasm victoria lui Lula, în fața lui Jair Bolsonaro. Totuși, strategia în politica externă a Braziliei, stat membru BRICS, pare că nu va fi schimbată prea mult.

Acest lucru a stârnit nemulțumire în SUA. Christopher Sabatini, cercetător senior pentru America Latină la Chatham House, se numără printre cei mai aspri critici.

„Lula a câștigat alegerile anul trecut și majoritatea oamenilor au sărbătorit victoria sa.

De atunci, percepția internațională s-a schimbat, în principal pentru că Lula este implicat într-o campanie internațională foarte agresivă, bazată pe o viziune învechită asupra lumii.

Această viziune este în principal aceea de a încerca să creeze o lume multipolară și de a face ca Brazilia devină drept purtător de cuvânt, o voce pentru sudul global, care include în multe privințe China și Rusia”, a explicat Sabatini, potrivit presei internaționale.

 

Președintele Lula, discurs incomod pentru SUA și UE

 

De curând, Lula a solicitat SUA și UE să facă demersuri pentru a opri conflictul din Ucraina.

„Statele Unite trebuie să înceteze să încurajeze războiul și să înceapă să vorbească despre pace”, a declarat Lula jurnaliștilor, în timpul unei recente călătorii în China. „Uniunea Europeană trebuie să înceapă să vorbească despre pace, pentru a-i convinge pe Putin și Zelenski că pacea este în interesul tuturor și că războiul este interesant numai pentru ei doi”, a mai punctat Lula.

Săptămâna trecută, Lula a invitat țările BRICS – Brazilia, Rusia, India, China și Africa de Sud – să înlocuiască dolarul cu o altă monedă pentru comerțul internațional.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Cum funcționează cea mai dezastruoasă companie de stat sub patronajul PNL-PSD. Pierderi de milioane, achiziții la secret, paranghelii și salarii mărite ilegal pentru șefi
Capital.ro
Se scumpesc facturile la căldură. Românii care vor plăti mai mult pentru termoficare. Tarifele au fost actualizate
Playtech.ro
Ce riști dacă nu porți centura pe bancheta din spate. Ce prevede Codul Rutier 2026
Adevarul
Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și toleranță zero pentru neplată. Când intră în vigoare noile reguli
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Foto-bombă! Cum arată discursul pe care Ilie Drăgan n-a fost lăsat să-l citească la alegerile FRF
MediaFlux
Anunț pentru peste 5 milioane de români. Ministrul Finanțelor, despre banii de pensii: „Este extrem de important de spus”
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj