Copiii ucraineni din România ar putea beneficia de alocații de stat. Câți bani ar putea primi lunar

Copiii ucraineni care s-au refugiat cu familiile lor în România ar putea beneficia de alocații de stat. Potrivit unui proiect pus în dezbatere publică, acești copii ar putea să primească lunar aceiași alocație care li se acordă și copiilor români.
Alina Costache
12 iun. 2023, 12:33
Copiii ucraineni din România ar putea beneficia de alocații de stat. Câți bani ar putea primi lunar
Copiii ucraineni din România ar putea beneficia de alocații de stat.

Copiii ucraineni din România ar putea beneficia de alocații de stat. Inițiatorii proiectului spun că aceasta este o formă de protecție pe care statul român la fel ca și alte state UE o acordă în cazul existenței unui flux masiv de persoane strămutate.

Citește și Volodimir Zelenski, bilanț sumbru în Ucraina: ”Cel puţin 500 de copii au fost ucişi în timpul războiului”

Copiii ucraineni din România ar putea beneficia de alocații de stat

Proiectul legislativ pentru modificarea şi completarea Legii privind alocaţia de stat pentru copii nr. 61/1993 a fost inițiat de senatoarea USR Silvia Dinică și deputata USR Denisa Neagu. Acesta a fost susținut de alți 11 parlamentari din aceeași formațiune politică și a fost pus în dezbatere la Senat, înainte de Ziua copilului.

În acest document se propune modificarea a două articole din lege, astfel încât alocația de stat să fie plătită și pentru copiii pentru care s-a stabilit măsura de protecţie temporară prevăzută la art. 131, din Legea nr. 122/2006 privind azilul în România.

Astfel, la articolul 4, alineatul (3) se modifică şi va avea următorul cuprins:

(3) Pentru copiii pentru care s-a stabilit măsura de protecţie specială prevăzută la art. 58 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, cu modificările ulterioare şi pentru copiii pentru care s-a stabilit măsura de protecţie temporară prevăzută la art. 131, din Legea nr. 122/2006 privind azilul în România, alocaţia de stat pentru copii se plăteşte numai în cont personal, în cuantumurile prevăzute la art. 3″, se arată în proiectul de lege.

Mai mult, documentul mai arată că în cazul în care măsura de protecţie temporară prevăzută în Legea privind azilul în România încetează sau se modifică, alocaţia de stat se va acorda potrivit situaţiei în care se află copilul.

Astfel, copiii din Ucraina care s-au refugiat în România ar putea primi alocația în aceleași condiții și în același cuantum ca și copiii români.

Din luna ianuarie 2023, cuantumul alocației de stat pentru copii se indexează anual, din oficiu, cu rata medie anuală a inflației, potrivit legislației în vigoare.

Anul acesta alocația este de 631 de lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani (sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap). 256 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani și 18 ani, precum și pentru tinerii peste 18 ani care urmează cursurile liceale sau profesionale și 631 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani și 18 ani, în cazul copilului cu handicap.

La începutul acestui an, peste 3,2 milioane de cetățeni ucraineni au trecut granițele țării, dintre aceștia, peste 107.000 de persoane au ales să rămână în România, din care peste 47.000 sunt copii, arată datele oficiale, publicate de Guvern.

Dacă acest proiect va fi legiferat, cei 47.851 de copiii refugiați din Ucraina vor beneficia de alocația de 256 de lei. Astfel,  statul român ar trebui să scoată din vistierie în fiecare lună circa 12.250.000 de lei.

Citește și Ajutor financiar de 2.000 lei pentru familiile din Ucraina care au copiii în grădinițele și școlile din România

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cine este iubita lui Daniel Bîrligea de la FCSB și cu ce se ocupă, de fapt. Puțină lume știe din ce face bani Antonia Salanță
Capital.ro
Regulă pentru românii care își fac sau își schimbă buletinul! Trebuie să prezinte obligatoriu aceste acte
Playtech.ro
Cele şase zodii chinezeşti care au noroc din plin joi. Li se îndeplineşte o mare dorinţă
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Cină cu puține calorii. Trei salate rapide cu ton și legume
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Prognoza meteo pentru joi, 21 august 2025: Meteorologii ANM au emis un cod galben de caniculă în 11 județe din România și municipiul București
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al tânărului care s-a sinucis pe A1! Mama lui a cedat...
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Burse elevi 2025 – 2026. Ce venit se ia în considerare pentru stabilirea calculului
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Decizie neașteptată! Pasul făcut de premierul Ilie Bolojan în ultimul moment