Doliu în familia lui Mihai Ghimpu, fostul preşedinte al Republicii Moldova: „Drum lin în lumea celor care trăiesc doar în amintirile noastre!”

Doliu în familia fostului deputat și președinte interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu. A trecut în neființă nepotul său, Tudor - fiul regretatului scriitor Simion Ghimpu. Printr-o postare, politicianul a anunțat că Tudor a fost înmormântat în Germania, acolo unde a locuit în ultimii ani împreună cu familia.
Mircea Filipescu
14 aug. 2023, 11:26
Doliu în familia lui Mihai Ghimpu, fostul preşedinte al Republicii Moldova:

„Am ajuns s-o trăiesc și pe aceasta: să particip la înmormântarea în pământ străin a nepotului meu Tudor, feciorul fratelui Simion Ghimpu. Rămășițele pământești ale lui vor rămâne în Germania, acolo unde a locuit ultimii ani împreună cu familia. Aceasta a fost dorința lui. Drum lin, Tudore, în lumea celor care trăiesc doar în amintirile noastre! Dumnezeu să te odihnească, alături de tăticul tău – fratele meu Simion și de ceilalți ai noștri: tata Toader, mama Irina, frații Gheorghe, Visarion, Valentina-buneii, unchii și mătușa ta”, a scris Mihai Ghimpu pe Facebook.

Mihai Ghimpu s-a născut la 19 noiembrie 1951 în comuna Coloniţa, municipiul Chişinău. A absolvit Şcoala Medie nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul Teoretic Româno-Francez “Gheorghe Asachi”) apoi Facultatea de Drept a Universităţii de Stat din Chişinău. Şi-a început activitatea de muncă în 1978. Pînă în 1990 a lucrat ca jurist, şef al secţiei juridice la diferite întreprinderi de stat din Chişinău. În 1984-1985 – judecător la Judecătoria sectorului Râşcani, municipiul Chişinău.

În perioada 1990-1994 a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreşedinte al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi. În 1992-1993 – preşedinte interimar al Comisiei juridice, numiri şi imunutăţi. 1993-1994 este membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Cooperării economice la Marea Neagră. În perioada 1994-1998 este deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru drepturile omului. 1995-1998 – membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei.

Citeşte şi: Doar trei oameni din lume pot călători oriunde fără paşaport sau acte de identitate. Unul este Regele Charles, cine sunt ceilalţi doi

Din 1998 pînă în 2009 a fost avocat, fondator şi şef al biroului asociat de avocaţi “Credo”. În 2007-2009 – consilier în Consiliul Municipal Chişinău, preşedinte al Fracţiunii PL în Consiliul Municipal Chişinău, 2007-2008 – preşedinte al Consiliului Municipal Chişinău. Din luna aprilie 2009 pînă în decembrie 2010 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova. În perioada 28 august 2009 – 28 decembrie 2010 este preşedinte al Parlamentului Republicii Moldova.

Din 11 septembrie 2009 pînă la 28 decembrie 2010 a deţinut funcţia de preşedinte interimar al Republicii Moldova.

Activitatea social-politică: 1988 co-fondator al Mişcării democratice – Frontul Popular din Moldova (FPM), Preşedinte al Comitetului Executiv al FPM; 1993 co-fondator al Congresului Intelectualităţii, vicepreşedinte şi secretar executiv al Congresului Intelectualităţii (Partidul Forţelor Democratice); Din 1998 este preşedinte al Partidului Liberal. În 2010 – co-fondator al Forumului parlamentar al Comunităţii Democraţiilor (Vilnius, Lituania).

Citeşte şi: Încă o sinucidere rusească. Fiul unui magnat al energiei s-a aruncat de la etajul 26 în timp ce poliţia îi bătea la uşă

DailyBusiness
O stațiune balneară din România a fost readusă la viață după o investiție de 10 milioane de euro, din fonduri europene
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Video. De ce nu s-a validat din VAR golul lui Chițu din Craiova – Hermannstadt 1-0. Ce prevede regulamentul FIFA + Precedentul Japonia – Spania de la CM 2022
Capital.ro
Plățile cash, pe cale de dispariție? Decizie pentru numerar. Se închid aproape toate bancomatele
Playtech.ro
Horoscopul zile. Este un război zodiacal, nativii Berbec au parte de confruntări directe
Adevarul
Ministrul de Finanțe al Serbiei a suferit un accident vascular cerebral în timpul unui interviu transmis în direct la televiziunea națională
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Zodiacul și profesia ideală: conexiunea care îți schimbă viitorul
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
A murit un jurnalist de legendă! Acesta s-a stins din viață la 68 de ani
Cancan.ro
Zguduitor! Parapanta lui Felix Baumgartner s-ar fi oprit brusc, în zbor! Cine a încasat 500 de milioane de euro
iamsport.ro
Jucătorul ”pe stilul lui Adi Mutu” care l-a șocat pe Florin Gardoș: ”Era un nebun de legat, capabil să prăpădească 40.000.000 de euro”
StirileBZI
Lovitură pentru mii de români! Se închide o bancă celebră din România. Iată unde ajung banii clienților
stirilekanald.ro
Tânără însărcinată în 8 luni, moartă lângă fetița de trei ani. A adormit și...
Cine primește voucherele pentru energie în cele din urmă? Sunt un ajutor pentru facturile la curent