Adio vacanțe ieftine în Grecia! Taxa pe care vor trebui românii să o plătească de acum înainte înainte de a merge la mare

Vești proaste pentru românii care își petrec vacanțele în Grecia. Începând cu 2024 va fi introdusă o nouă taxă, care trebuie plătită înainte de concediu.
Alina Costache
30 nov. 2023, 08:44
Adio vacanțe ieftine în Grecia! Taxa pe care vor trebui românii să o plătească de acum înainte înainte de a merge la mare
Adio vacanțe ieftine în Grecia! Taxa pe care vor trebui românii să o plătească de acum înainte înainte de a merge la mare

Vești proaste pentru românii care își petreceau vacanțele pe litoralul din Grecia! Prin introducerea acestei taxe noi, statul elen își propune să acopere cheltuielile provocate de incendiile și inundațiile care au afectat considerabil țara.

Citește și: Românii vor merge în vacanță în Grecia pe autostradă. Când va fi finalizat proiectul

Începând din ianuarie 2024, turiștii care călătoresc în Grecia vor fi obligați să plătească o nouă taxă impusă de guvernul de la Atena, numită „taxa climatică”. Doar în primele nouă luni ale anului 2023, aproximativ 28 de milioane de turiști au vizitat Grecia.

Premierul Kyriakos Mitsotakis a anunțat la cea de-a 87-a ediție a Târgului Internațional de la Salonic că intenționează să crească finanțarea pentru măsurile de combatere a schimbărilor climatice de la 300 de milioane de euro la 600 de milioane de euro. Aceasta înseamnă că turiștii vor fi nevoiți să plătească mai mult în viitor. Valoarea taxei depinde de tipul de cazare, arată stiridiaspora.ro.

Taxa pe climă este sezonieră și trebuie achitată în perioada martie-octombrie, în funcție de categoria de cazare. Astfel, pentru camere închiriate sau apartamente, tariful este de 1,50 euro/zi/persoană, în timp ce la un hotel de cinci stele taxa poate ajunge până la 10 euro/zi. Practic, în perspectivă, turiștii ar urma să plătească încă 70 de euro pentru o ședere de șapte zile la un hotel de cinci stele.

Hotelierii și-au exprimat dezacordul față de această taxă nouă, considerând-o un dezavantaj în comparație cu închirierile pe termen scurt ale camerelor sau apartamentelor de vacanță.

De asemenea, operatorii hotelieri cu o cifră de afaceri anuală de peste două milioane de euro sunt obligați să încheie asigurări împotriva dezastrelor naturale. „Aceste costuri suplimentare ar putea influența prețurile hotelurilor în anul următor, conform sursei menționate.

Citește și: Românii din Grecia cer ajutor pe Facebook, dar conaţionalii consideră că este vorba de o înşelătorie: „Cât tupeu să ai!?”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a pierdut încrederea în transferul de 1,3 milioane de euro la FCSB: „Nu-i problemă că mai iau o țeapă!”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii în 2026. Ce trebuie să știe românii care au deja o decizie de pensionare
Playtech.ro
Țara de lângă România unde se câștigă până la 1.500 de euro la cules de fructe. Cazarea și masa sunt asigurate
Adevarul
Muncitori din Nepal și Sri Lanka, la scăldat în Ciorogârla: „Veniți în România!”. Imaginile au devenit virale și au stârnit reacții
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Donald Trump amenință să atace o nouă țară din Orientul Mijlociu: Îi bombardăm de nu se văd
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat