Înfiorător: Trei câini au sfâşiat un bărbat până când i s-au văzut organele abdominale

Un australian care ieşise să facă jogging într-o suburbie din Sydney a fost atacat de trei câini de luptă care l-au muşcat atât de rău, încât a ajuns să i se vadă organele abdominale.
Romania TV
27 mai 2013, 19:35
Înfiorător: Trei câini au sfâşiat un bărbat până când i s-au văzut organele abdominale

Rob Nelson, un australian de 49 de ani care ieşise să facă jogging în Sydney a fost atacat brusc de trei câini din rasa Staffordshire Terrier american. Bestiile l-au muşcat şi l-au târât de pe trotuar în stradă, unde s-au repezit şi mai înverşunaţi la el, muşcându-l de unde apucau, în timp ce bărbatul striga după ajutor.

Bestiile l-au muşcat atât de rău, încât bărbatului i se vedeau organele interne din abdomen. Nelson a fost operat la un spital din Sydney. Doi dintre cei trei câini erau masculi, al treilea fiind femelă.

Atacul câinilor a durat aproximativ 5 minute, până când i-au sărit în ajutor doi bărbaţi, unul dintre ei fiind un prieten de-al său, Colin McEwen, de 54 de ani. Unul a lovit câinii cu un ciocan, iar celălat cu o stropitoare de grădină, scrie Daily Mail. 

Pentru moment, câinii s-au îndepărtat, dar apoi s-au întors cu aceeaşi ferocitate şi l-au muşcat de mână pe McEwen, prietenul lui Thompson, care îi lovise cu stropitoarea. În atacul câinilor, Nelson a fost muşcat şi de umăr şi braţ până când animalele îi sfâşiaseră nu numai carnea, ci şi tendoanele, după cum a povestit McEwen.

Paramedicul John Brotherhead care a venit cu salvarea să îi acorde îngrijiri medicale lui nelson a spus că asemenea răni nu văzuse „niciodată în 27 de ani” de carieră. „L-a salvat probabil statura lui înaltă. Un copil sau o persoană tânără nu ar fi avut nicio şansă să scape cu viaţă dintr-un asemenea atac. Putea să-i fie fatal”, a spus el.

Până şi poliţiştii care au venit la locul atacului s-au temut de câini şi au folosit aparatul cu şocuri electrice pentru a-i imobiliza. Animalele urmează să fie eutanasiate. Proprietarul câinilor şi-a dat consimţământul pentru eutanasierea animalelor. El urmează să fie dat în judecată de victimă pentru că şi-a lăsat animalele nesupravegheate.

 

DailyBusiness
Grindeanu îl acuză pe Boloș pentru cheltuielile din Fondul de Rezervă: „Mecanismul a fost propus de ministrul Finanțelor”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Informații cutremurătoare în cazul profesoarei găsite moartă lângă trupul băiețelului ei. Cum a fost posibilă, de fapt, tragedia: ”N-a lăsat niciun bilet, nimic”
Capital.ro
Anunțul MAI despre cărțile de identitate electronice. Ce se întâmplă cu românii care au depus deja cerere
Playtech.ro
Ajutor pentru facturi la energie: cum completezi corect cererea pentru tichete
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Amintirea cu Ilie Balaci care ”nu îi dă pace” lui Bogdan Stelea: ”A fost ultimul lui antrenament. A zis, cu ochii în pământ: «Gata, mă las!». Îi vedeai tristețea în ochi”
MediaFlux
Tara care a devansat, prin decret, Crăciunul. Sărbătoarea va fi pe 1 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!