VIDEO Klaus Iohannis, declaraţii comune cu preşedintele Consiliului Europei, Charles Michel: „Nu mă retrag, nici nu negociez altceva. Mă concentrez pe NATO”

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a fost primit, miercuri, la Palatul Cotroceni de preşedintele Klaus Iohannis, cei doi oficiali urmând să găzduiască o reuniune de lucru dedicată pregătirii viitoarei Agende strategice a Uniunii Europene.
Filip Stan
03 apr. 2024, 18:22
VIDEO Klaus Iohannis, declaraţii comune cu preşedintele Consiliului Europei, Charles Michel:

Înainte de această reuniune la care vor participa şi premierii Belgiei, Ungariei şi Croaţiei, preşedintele Klaus Iohannis şi preşedintele Consiliului European au avut convorbiri tete-a-tete, iar apoi au susţinut declaraţii de presă comune.

Astăzi, candidatura lui Mark Rutte, premierul Țărilor de Jos, pentru funcția de secretar general al NATO a fost susținută de 28 din cele 32 de țări membre ale Alianței, a anunţat Corporaţia de Radio-Televiziune Olandeză (NOS). În acest context, președintele Klaus Iohannis a fost întrebat dacă – după ce cele mai influente țări din EU au declarat susținerea lui Mark Rutte  –  ia în calcul retragerea sau să renegocieze o altă funcție la nivelul Uniunii Europene.

„Nu intenționez nici să mă retrag, nici să negociez altceva.  Mă contrez pe NATO și, da sunt câteva afirmații în spațiul public, în continuare consider că șansele mele sunt rezonabile“, a răspuns Iohannis.

Și Preşedintele Consiliului European, Charles Michel a fost chestionat cu privire la șansele lui  Klaus Iohannis de a obține o funcție de înalt rând european și dacă îl vede ca pe un potențial succesor al său în fruntea Consiliului European.

„Pot să vă spun că președintele Klaus Iohannis are un rol foarte important în cadrul Consiliului European, contribuind la construirea de punți între țările membre, și îmi exprim recunoștința pentru rolul jucat în cadrul acestuia“, a răspuns acesta, evitând un răspuns la obiect.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, sigur de succesul în alegeri: „Părerea mea este că va câştiga domnul Cătălin Cîrstoiu. Un bucureştean să voteze pentru Nicuşor Dan, depăşeşete logica”

Președintele Klaus Iohannis a vorbit şi despre prioritățile UE, după întâlnirea avută cu Charles Michel.

„Concluziile acestor consultări se vor reflecta într-un document strategic adoptat de Consiliul European. Acum 5 ani, la Sibiu, am pus bazele actualei agende strategice a Uniunii.

Azi avem o schimbare radicală. Ne aflăm într-un context diferit. Suntem nevoiți să reazlizăm acest exercițiu de reflecție comună, în contextul războiului.

Nu este singura provocare. Nu trebuie să uităm de crizele din ultimii ani, de criza Covid, de criza energetică sau de amenințările hibride. Trebuie să rămânem angajați pentru a ne proteja valorile.  România este profund angajată, cu fiecare zi, în prioritățile Uniunii.

n următorii ani trebuie să ne consolidăm pe securitate și apărare. Este prioritatea noastră principală. Extinderea UE este o investiție strategică pe termen lung.

Este important să vedem conectivitatea în interiorul UE. Referitor la piața unică, aceasta rămâne un pilon fundamendtal. Voi pleda pentru stimularea competitivității.

Ne așteaptă provocări majore, dar avem si lecțiile învățate”, a spus Klaus Iohannis.

Marcel ciolacu a vorbit şi el, tot miercuri, despre şansele preşedintelui Klaus Iohannis la funcţia de secretar general al NATO.

„Cea mai mare şansă a domnului preşedinte este că împotriva preşedintelui României nu este nimeni cu un vot negativ. Nu există un lider, decident, care să spună Nu Klaus Iohannis”, a arătat Ciolacu.

El a menţionat că, în ceea ce priveşte pe Mark Rutte, a văzut că deja există un astfel de vot, Ungaria fiind unul dintre statele care au spus că nu este de acord.

„Eu sunt mândru ded orice român care ajunge într-o poziţie importantă în lume”, a completat Ciolacu.

 

Citeşte şi: Marcel Ciolacu anunţă restructurări în sistemul administrativ: „Avem nevoie de o reformă. Avem prea mulţi ordonatori de credite, nu putem susţine acest sistem bugetar”

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Un gigant din Ungaria dă o nouă lovitură puternică pe piața din România. Va dezvolta o super afacere, în județul unde vor să se mute foarte mulți români
Capital.ro
Călin Georgescu, abandonat. Lovitura finală pentru fostul candidat. Degeaba a mai sperat
Playtech.ro
Stațiunea superbă din Grecia cu ape turcoaz și liniște totală, la prețuri mai mici ca pe litoralul românesc
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Un român, metodă unică de făcut brânză. Ingredient neașteptat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a aflat de ce s-au anulat alegerile. Americanii au făcut urgent anunțul: „Actorul rău este...”
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare