Leguma cu efecte miraculoase asupra organismului. Ajută la reglarea imunității, glicemiei și îmbunătățește sistemul nervos. Lidia Fecioru: „E un aur al naturii”

Lidia Fecioru a vorbit recent despre o legumă comună care se prepară la cuptor și care poate avea beneficii extraordinare pentru sănătate. Susține imunitatea, reglează glicemia și sănătatea sistemului nervos.
Filip Stan
11 nov. 2024, 08:43
Leguma cu efecte miraculoase asupra organismului. Ajută la reglarea imunității, glicemiei și îmbunătățește sistemul nervos. Lidia Fecioru:

E vorba despre ceapa copată, care e din ce în ce mai apreciată pentru beneficiile sale uluitoare asupra sănătății. Lidia Fecioru spune că e considerată a fi un adevărat „aur al naturii”, poate regla imunitatea și glicemia, până la îmbunătățirea stării sistemului nervos.

Ceapa coaptă, spre deosebire de cea crudă, ajută organismul să se mențină și să se refacă. Efectele ei pozitive sunt amplificate datorită procesului de coacere. Poate fi integrată ușor în alimentația zilnică, spune Lidia Fecioru.

Citește și Cea mai sănătoasă metodă de a prepara cafeaua. Studiile ne arată cum ne putem feri de afecțiuni cronice

Lidia Fecioru: „E un aur al naturii”

Ceapa poate fi coaptă la cuptor, iar proprietățile ei vindecătoare sunt mai puternice în acest fel, fiindcă nu își pierde nutrienții. Ceapa poate fi pregătită rapid: tăiată în jumătăți, asezonată cu sare, piper și puțin ulei, apoi lăsată la cuptor pentru 15-30 de minute.

Ceapa trebuie consumată regulat, dimineața pe stomacul gol și seara, cu două ore înainte de culcare. În acest fel îți poți întări imunitatea și regla glicemia. Acționează benefic asupra sistemului nervos și are efecte deosebite asupra somnului și reduce stresul.

„Ceapa coaptă este considerată un „aur” al naturii, având multiple proprietăți terapeutice decât cea crudă. Când o punem la cuptor și o coacem, ceapa nu se arde, ci îi cresc proprietățile vindecătoare. Merge să o punem și lângă carne. Decât să facem cartofi la cuptor, mai bine gătim 2-3 cepe. le tăiem în jumătate, le punem sare, piper și ulei, iar apoi le băgăm la cuptor. Ajută foarte mult în cazul bronșitelor și este un remediu excelent pentru sistemul nervos. E bine să o punem 15-30 de minute la cuptor. Consumată dimineața pe stomacul gol și seara, cu două ore înainte de culcare, ceapa coaptă ajută la reglarea imunității, glicemiei și îmbunătățește foarte mult sistemul nervos, mai ales somnul. În plus, fiind coaptă, ceapa nu are miros. Poți să mănânci și apoi să pleci undeva, nu miroși a ceapă”, a spus bioenergoterapeutul Lidia Fecioru, în cadrul emisiunii „Adevăruri Ascunse”.

Citește și Rețeta de sarmale a lui Sorin Bontea. Ingredientul de 2 lei care le dă un gust delicios

DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Actrița superbă din România care a realizat cea mai erotică secvență din filmele comuniste. A ieșit complet dezbrăcată din apa Cernei
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
Playtech.ro
Cum să îngrijești ceapa în iunie și iulie ca să nu putrezească în pământ. Trucuri pentru o recoltă bogată, fără pierderi
DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Adevarul
Guvernul Bolojan: 16 ministere și 3 vicepremieri. Ce spun analiștii despre justificarea unui Guvern „extins"
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Putin vorbește despre Război Mondial. Situația e alarmantă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Ce a găsit Piedone la o firmă de pompe funebre din Sectorul 3: 'Pachetele cu mâncare nu se pun lângă mort!'
Playsport.ro
Mergi liniștit în concediu și speră că mai ai la ce să te întorci. Cel care te-ar putea înlocui muncește non-stop, nu cere libere și nici mărire...
Capital.ro
Ilegal în curte fără autorizație. Vecinii te vor reclama. Proprietarii de case trebuie să depună cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Ochelarii de soare aduc amenzi. Ce reguli trebuie respectate la volan
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Miracolul transformării. Fotbalista care a slăbit 28 de kg și a ajuns să reprezinte România la culturism