Rețetă de chec grecesc cu cireșe. Cea mai delicioasă prăjitură a verii se prepară foarte ușor. Te lingi pe degete la cât este de gustoasă

Este vorba cireșelor, iar mai jos vă prezentăm o rețetă de chec grecesc cu cireșe, potrivit pentru această perioadă a verii. Se prepară foarte simplu, iar gustul este nemaipomenit. După ce încercați această prăjitură, cu siguranță va deveni preferată.
Alina Costache
13 iun. 2025, 18:50
Rețetă de chec grecesc cu cireșe. Cea mai delicioasă prăjitură a verii se prepară foarte ușor. Te lingi pe degete la cât este de gustoasă
Rețetă de chec grecesc cu cireșe

Chec grecesc cu cireșe, un desert cu care îți poți surprinde apropiații în această vară. Mai jos ai ingredientele necesare, dar și modul de preparare al acestei prăjituri, de care suntem siguri că te vei îndrăgosti.

Citește și: Cireşe la preţ de caviar în pieţe. „Faci credit să duci acasă la copii” / „Cumpără oamenii care au bani!”

Ingrediente pentru chec grecesc cu cireșe:

  • 500 g cireșe fără sâmburi,
  • 150 grame unt,
  • 1 cană cu zahăr brun brut,
  • 3 ouă,
  • 100 ml lapte,
  • 270 g făină,
  • 3 linguri cu mălai,
  • 75 g migdale,
  • 1 lingură cu praf de copt,
  • ¼ linguriță cu sare,
  • 1 linguriță cu esență de vanilie,
  • 1 lingură coajă de portocală.

Mod de preparare

Scoateți sâmburii din cireșe și puneți-i deoparte, apoi preîncălziți cuptorul. Bateți untul și zahărul împreună la viteză maximă, apoi adăugați ouăle, unul câte unul, până se încorporează și la final puneți și laptele și vanilia.

Dacă amestecul pare ca o maioneză care s-a tăiat, nu vă faceți griji, așa e normal. Continuați să folosiți mixerul până când aluatu devine ușor și pufos. Între timp, cerneți făina, mălaiul și amestecați cele două componente cu praful de copt, migdalele pudră, coaja de portocală și sarea, până se omogenizează. Reduceți viteza mixerului la minimum și adăugați treptat ingredientele uscate, până se încorporează.

La 15 minute după ce ați început coacerea prăjiturii, deschideți rapid cuptorul și adăugați cireșele păstrate
Tapetați o formă de chec cu hârtie de copt și adăugați 12 cireșe fără sâmburi. Păstrați încă 12 pentru a le folosi deasupra. Opriți mixerul, adăugați cireșele rămase și amestecați cu o spatulă. Turnați compoziția în tava pregătită, netezind suprafața cu o spatulă sau cu dosul unei linguri.

La 15 minute după ce ați început coacerea prăjiturii, deschideți rapid cuptorul și adăugați cireșele păstrate, apăsându-le ușor în interior. Continuați coacerea timp de aproximativ 45 de minute. Folosiți testul scobitorii pentru a fi siguri că aluatul este copt, scrie retetesivedete.ro.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Fratele lui Tavi Popescu l-a „trădat” pe fotbalistul de la FCSB! La ce echipă vrea să joace
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, sfâşiată de durere la înmormântarea mamei. Marele absent de la tristul eveniment, vedetă nu a avut pe cine...
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Echipa din Liga 1 la care jucau ”numai alcoolici”: ”Matrafoxiști rău de tot! Doar băutură se băga”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet