Din ce cauză nu înaintează lucrările la Autostrada Sibiu-Pitești. Problema neprevăzută care îi ține pe loc pe constructori

Lucrările pe secțiunea 2 Boița-Cornetu din Autostrada A1 Sibiu-Pitești înaintează cu dificultate, iar motivul principal este o problemă neprevăzută privind terenul pe care trebuie să fie construit un tunel.
Irina Dumitrescu
08 sept. 2025, 10:55
Din ce cauză nu înaintează lucrările la Autostrada Sibiu-Pitești. Problema neprevăzută care îi ține pe loc pe constructori

Problema neprevăzută care ține pe loc cel mai dificil tronson montan al Autostrăzii Sibiu-Pitești. Ministerul Transporturilor a lansat vineri în dezbatere publică un proiect de act normativ privind exproprierea a peste 10.000 mp de teren în localitatea Câineni (județul Vâlcea), necesari pentru construirea Portalului Tunelului Lazaret Sud.

Motivul care întârzie lucrările la autostrada Sibiu-Pitești

„Pentru realizarea lucrărilor aferente Secțiunii 2 Boița – Cornetu, aflate pe raza localităților Boița și Turnu Roșu, din județul Sibiu, precum și pe raza localităților Racovița și Câineni, din județul Vâlcea din cadrul obiectivului de investiții „Autostrada Sibiu – Pitești”, declanșarea procedurii de expropriere a fost aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 1557/2022”, amintesc autorii proiectului publicat vineri pe site-ul MTI, potrivit economica.net. 

În faza inițială a proiectului, autoritățile nu au inclus această suprafață de teren în planul de exproprieri aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1557/2022. Abia în etapa de elaborare a Proiectului pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire (PAC) s-a constatat că mai este nevoie de teren pentru a permite realizarea completă a tunelului.

Suprafața suplimentară identificată este de 10.139 mp, din care: 7.139 mp aparțin unui proprietar privat, iar 3.000 mp sunt în proprietatea statului.

Citește și Autostrada A7 Ploiești – Buzău: Lotul este gata în proporție de 99%. Când va fi dat în trafic?

Pentru terenul privat, se propune declanșarea urgentă a procedurii de expropriere, cu o despăgubire totală de 48.356 lei.

De-a lungul timpului, pasionații de infrastructură au tot atras atenția asupra frontului prea mic de lucru de care dispun constructorii turci pentru realizarea lucrărilor pe tronsonul montan din prima autostrada transcarpatică a României.

Jurnaliștii de la ECONOMICA.NET au transmis o solicitare companiei Mapa, liderul asocierii care construiește această secțiune dificilă din Munții Carpați, privind pașii care trebuie parcurși pentru obținerea autorizației de construire pe mai mulți kilometri. Nu au primit, însă, niciun răspuns.

La finele lunii iulie,  secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a anunțat că a început execuția Tunelului Robești (900 metri), primul din cele șapte tuneluri care urmează să fie construite pe secțiunea 2 Boița – Cornetu a Autostrăzii A1 Sibiu – Pitești.

Citește și VIDEO S-a deschis circulația pe Drumul Expres Craiova-Pitești. Șoferii vor putea circula neîntrerupt în regim de autostradă de la Craiova la Constanța pe aproape 470 de kilometri

 

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Bombă pe final de mercato: Leo Bolgado, de la CFR Cluj la Rapid! Brazilianul, prezentat oficial în Giulești. Update exclusiv
Capital.ro
Lege pentru românii care stau la bloc și au balcon. Trebuie să ai acordul asociației de proprietari
Playtech.ro
Cât este acum salariul net în Germania? Calcul exact pentru brutul de 2.230 euro
Adevarul
Propagandista înfocată a lui Putin, Margarita Simonian, diagnosticată cu o boală extrem de gravă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Cine sunt Cristi și Adelin, tinerii care au murit în accidentul din Budeasa! Cei doi aveau niște cariere strălucite în față
Cancan.ro
Surpriză! Ce a apărut la liceul în care Carmen Iohannis este profesoară. Ce gest a făcut soția lui Klaus Iohannis pentru elevii ei
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Pensiile, distribuite doar pe card. Ministrul Muncii vine cu anunțul
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască