Dosarul NORDIS a devenit unul dintre cele mai mediatizate scandaluri din România, cu un prejudiciu estimat la zeci de milioane de euro. Grupul NORDIS promitea apartamente de lux și camere de hotel în stațiuni turistice, însă proiectele nu au fost finalizate. Printre păgubiți se află și fostul jucător de la FCSB Florin Gardoș.
„Nu s-a mai întâmplat nimic. Sunt doar discuții, tatonări. La un moment dat, acum vreo două luni, se punea problema să cumpere cineva, un antreprenor din Constanța, tot proiectul din Mamaia, unde e problema mea… Sunt foarte mulți păgubiți. Acolo e principala problemă.
Știi cum e, masa credală ține ani de zile. Plus că la masă credală, na, îți iei foarte puțin din prejudiciu, procentual vorbind. Așa, din discuții, pe unde mai merg, a, și tu, te-am văzut la televizor. Na, pe mine m-a văzut lumea la televizor. A, că și eu am, îți dai seama, cred că sunt peste 1000 de de păgubiți. Sunt șanse mari să dai și de alții!”, a spus Florin Gardoș, citat de Fanatik.
Florin Gardoș susține că a cumpărat un apartament de la NORDIS, în Mamaia, încă din anul 2019. Când a fost să își vadă noua proprietate, finalizată, accesul acestuia înăuntru a fost refuzat din cauza faptului că numele său nu figura în acte, ci a unei alte persoane.
„Proiectul de la Mamaia e gata. Am fost să văd proiectul, și zic ok, dar aș vrea să le văd alea de le-am avut eu în precontract. Nu puteți că nu sunteți proprietar. Adică e un alt proprietar și nu pot să îmi văd apartamentul pe care eu practic am plătit banii și precontractul era pe numele meu, știi? Deci mi s-a părut ciudat. Eu am fost primul, l-am luat în 2019, iar cel care figurează este al treilea.
Nu pot să intru că nu sunt eu proprietar, dar eu trebuia să fiu proprietar pentru că eu am fost cel care l-a cumpărat primul. Era așa o anomalie. Am fost să văd proiectul. Trebuia să-mi realoce alte apartamente mai sus. Și de asta mi-au zis ei să le văd pe alea. Nu mai e al meu. Precontractul de vânzare s-a făcut cu altcineva”, a mai spus Florin Gardoș.