Taxă pe vomă pentru clienții lacomi la un restaurant din Spania: „Comandă non-stop și mănâncă până nu mai pot”

Un restaurant de sushi din Spania a ajuns să ia o măsură radicală după ce tot mai mulți clienți ar fi exagerat cu mâncarea la bufetul „mănânci cât poți”. Patronii spun că au fost nevoiți să introducă o taxă suplimentară după ce mai multe persoane au ajuns să vomite chiar în restaurant.
Bianca Bocioacă
13 mai 2026, 20:06
Taxă pe vomă pentru clienții lacomi la un restaurant din Spania: „Comandă non-stop și mănâncă până nu mai pot”
Taxă pe vomă la un restaurant „all you can eat”

Restaurantul Sushi Toro, situat în localitatea Gelves din Andaluzia, a atras atenția după ce a afișat un anunț neobișnuit destinat clienților care profită excesiv de sistemul „all you can eat”.

Potrivit mesajului afișat în restaurant, persoanele care ajung să se simtă rău după ce consumă prea mult pot fi obligate să plătească o taxă suplimentară pentru igienizare.

„Dacă un client se simte rău ca urmare a faptului că a mâncat prea mult, restaurantul își rezervă dreptul de a percepe o taxă suplimentară pentru acoperirea daunelor”, se arată în anunțul publicat de local.

Citește și: Țara care introduce „taxa zgârcitului” în restaurante. Prețurile din ce în ce mai piperate, subiect de discuție în relații

Restaurantul funcționează pe sistem bufet, iar clienții plătesc între 16,90 euro și 23,90 euro pentru acces nelimitat la preparate, în funcție de zi și intervalul orar.

Reprezentanții restaurantului au explicat ulterior, într-o postare publicată pe Facebook, de ce au decis să introducă această regulă. Potrivit acestora, în ultimele luni au existat numeroase situații în care clienții ar fi comandat constant și că ar fi continuat să mănânce până li s-a făcut rău.

„În ultimele luni, am avut mulți clienți care comandă non-stop și mănâncă până nu mai pot, până vomită. Am avut vomă pe mese și în toalete și singura soluție este o taxă suplimentară”, au transmis patronii restaurantului.

Aceștia spun că situația a afectat atât personalul, cât și ceilalți clienți aflați în local.

„Muncim din greu pentru a onora comenzile la timp și pentru a menține o igienă corespunzătoare. Cerem colaborarea clienților, deoarece această situație îi afectează și pe ceilalți oameni care mănâncă în restaurant”, au mai explicat reprezentanții localului.

Citește și: Un șofer a fost „taxat” după ce și-a lăsat BMW-ul pe un loc destinat persoanelor cu handicap. Mașina a fost transformată într-o adevărată tigaie

estaurantul a transmis și un apel către clienți, cerându-le să nu mai comande cantități exagerate doar pentru a profita de sistemul „all you can eat”.

„Vă rugăm să comandați doar cât puteți mânca”, au transmis patronii.

Deși regula a devenit virală pe internet și a stârnit numeroase reacții, reprezentanții localului nu au precizat până acum care este suma exactă pe care ar trebui să o plătească un client care ajunge să vomite în restaurant.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?