Iisus Hristos a murit la vârsta de 46 de ani. Bărbatul consuma băuturile alcoolice ca pe apă

Bărbatul din Rusia care a devenit cunoscut după ce și-a schimbat legal numele în Iisus Hristos a murit la vârsta de 46 ani. Acesta ar fi avut probleme grave legate de consumul de alcool.
Bianca Bocioacă
09 iun. 2026, 17:38
Iisus Hristos a murit la vârsta de 46 de ani. Bărbatul consuma băuturile alcoolice ca pe apă
Un bărbat din Rusia care își schimbase numele în Iisus Hristos a murit la 46 de ani

Bărbatul din Rusia devenit cunoscut pentru că și-a schimbat numele în Iisus Hristos a murit din cauza băuturii. Acesta avea 46 de ani și locuia în regiunea rusă Tatarstan.

Trupul neînsuflețit al bărbatului a fost găsit în apartamentul său, după ce vecinii au alertat autoritățile din cauza unui miros puternic care provenea din locuință. Acesta nu mai fusese văzut o perioadă îndelungată și nu putea fi contactat.

Primele informații indică faptul că bărbatul suferea de dependență de alcool, iar aceasta ar fi contribuit la decesul său.

De ce și-a schimbat numele în Iisus Hristos

Cazul său a atras atenția opiniei publice după ce a decis să își schimbe numele în Iisus Hristos. Decizia a fost influențată de interesul său pentru ezoterism, numerologie și practici spirituale alternative.

Cu toate acestea, în 2026, autoritățile ruse au intervenit. În urma unei hotărâri judecătorești, procuratura l-a obligat să revină la numele său inițial, Evgheni Cekulaev.

Citește și: Donald Trump a fost huiduit la finala NBA din New York și ironizat după ce ar fi ațipit în lojă VIDEO

Povestea sa a stârnit numeroase reacții în mediul online, devenind unul dintre cele mai neobișnuite cazuri de schimbare

Hristos din Rusia avea cazier

Hristos avea mai multe caziere judiciare: în 1994, a fost condamnat pentru jaf, iar doi ani mai târziu, a fost condamnat pentru furt, primind o pedeapsă combinată de doi ani și jumătate într-o colonie de muncă corecțională cu regim general, cu confiscarea proprietății.

În 1999, Hristos a fost din nou în boxa acuzaților, de data aceasta condamnat la nouă ani de închisoare pentru jaf. A fost eliberat în 2007, dar a fost trimis curând înapoi în închisoare pentru furt și spargere de domiciliu.

Conform relatărilor din mass-media, bărbatul avea și o înclinație spre consumul de droguri și a fost înregistrat pentru scurt timp la un specialist în dependența de droguri.

„O comisie de expertiză psihiatrică medico-legală a constatat că Isus are o tulburare de personalitate și a fost radiat din registru. Boala mintală a fost declanșată de o leziune cerebrală traumatică severă suferită în 2010”, relatează Business Online.

În 2025, bărbatul a aajuns din nou în instanță: a fost acuzat că a înregistrat fictiv 45 de migranți. Cu toate acestea, nu s-a prezentat la audieri, ceea ce i-a forțat pe executorii judecătorești să-l transporte cu forța la Tribunalul Districtual Moscova din Kazan. Acolo, a fost amendat cu 60.000 de ruble pentru obstrucționarea activităților legale ale unui funcționar și, ulterior, a fost condamnat la doi ani de probă și pentru cazul înregistrării.

Citește și: Președinta Bulgariei nu înțelege de ce România întârzie proiectul celui de-al treilea pod peste Dunăre: „Nu îmi pot explica de ani de zile”

În februarie 2026, la cererea parchetului, instanța a dispus ca bărbatul să revină la numele său de naștere, hotărând că „schimbarea numelui din motive religioase nu este permisă și nu este considerată un drept inalienabil al unui cetățean”.

Vakhtang Kipshidze, vicepreședintele Departamentului Sinodal pentru Relații Biserică-Societate și Mass-media al Patriarhiei Moscovei, a susținut decizia într-o conversație cu Gazeta.Ru.

„Credem că decizia instanței este justificată. În ceea ce privește numele «Isus», utilizarea acestuia pentru nou-născuți este norma în țările din America Latină. În Rusia și în țările Europei de Est, nu este un obicei. Dacă un adult își schimbă numele în «Isus Hristos», atunci, desigur, apar probleme de sănătate mintală”, a spus el. Hristos însuși, însă, nu se grăbea să revină la vechiul său nume: așa cum relatează Baza, s-a ascuns de executorii judecătorești de ceva vreme din această cauză.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Andrei Rațiu, dorit de bogații Angliei! Două cluburi din Premier League îl vor neapărat
Capital.ro
Curs valutar vineri, 24 iulie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Vacanță de coșmar într-o vilă din Thassos. Ce a găsit un român în casa rezervată direct la proprietar: „Aţi stat aşa?”. Foto
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Imagini-bombă cu Simona Țăranu, care s-a refugiat într-un colț de paradis | GALERIE FOTO
MediaFlux
Apare o nouă monedă în România. BNR anunță ce valoare vor avea banii lansați pe 27 iulie
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România