Mesajul lăsat de românca din Italia care și-a ucis fiica de 13 ani, după care s-a sinucis. Gestul făcut de Mihaela a șocat două țări. Familia româncei face declarații dureroase la câteva zile de la tragedie.
Familia Mihaelei vorbește despre perioada de suferință prin care aceasta ar fi trecut din cauza divorțului.
”De luni întregi, sora noastră nu mai era aceeași, era complet scăpată de sub control. Am făcut tot posibilul să îi fim alături, am cerut ajutor medicilor și forțelor de ordine. Nimeni nu ne-a ajutat, am fost abandonați”, spun fratele și sora Mihaelei, potrivit Corriere della Sera, citat de Libertatea.
Înainte de a-și pune capăt zilelor, Mihaela i-ar fi lăsat un bilet fetei sale de 19 ani, pe care a scris: „Uită-te în telefon”.
„Ceva trebuie să existe în acel telefon. Cerem doar să iasă adevărul la iveală. Sora noastră era victima unei relații toxice care a devastat-o psihologic”, mai spune fratele femeii.
Mihaela și soțul ei locuiau în Italia de aproximativ 20 de ani și păreau o familie fericită. În urmă cu un an, însă, lucrurile s-au schimbat radicat odată cu mutarea bărbatului în Elveția din cauza serviciului.
„La început totul părea normal, dar apoi au ieșit la iveală numeroasele minciuni pe care i le spunea. A încetat să îi mai trimită bani și îi spunea că nu poate reveni în Italia. În februarie, când Mihaela i-a cerut explicații, el i-a scris să nu îl mai caute și i-a trimis un selfie în care apărea îmbrățișând o altă femeie. Din acel moment, sora noastră a pierdut contactul cu realitatea.
Am mers la spital și am discutat cu psihologul, cerând internarea ei. Ni s-a răspuns că acest lucru nu este posibil fără consimțământul ei și că nu părea agresivă. A fost trimisă acasă, recomandându-ni-se să îi fim alături. Exact asta am făcut, din toată inima. Încercam să nu o lăsăm niciodată singură, să o scoatem din casă, să îi distragem atenția. Am cerut ajutor și centrului de sănătate mintală, dar nu existau programări disponibile înainte de luna septembrie.
Când își pierdea controlul, chemam carabinierii. Ni s-a spus că vor trimite asistenți sociali. Nu a venit nimeni. Am precizat de fiecare dată că în casă se afla și o adolescentă, o minoră, și că sora noastră avea nevoie de ajutor, dar nu am fost ascultați”, susțin rudele Mihaelei.
Chiar înainte de tragedie, rudele femeii spun că ar fi existat un schimb de mesaje între ea și fostul soț.
„I-a trimis o fotografie în care apărea alături de o altă femeie și i-a spus să îl lase în pace. Seara am scos-o în oraș pentru a o ajuta să se liniștească, dar apoi a început să își piardă controlul. Am chemat ambulanța, voiam să fie internată. Ni s-a răspuns că cei care anunță că se vor sinucide, de obicei, nu o fac. A doua zi s-a întâmplat tragedia”, spun rudele Mihaelei.
Anchetatorii continuă să facă cercetări în acest caz pentru a stabili cu exactitate ce s-a întâmplat.
Reamintim că tragedia s-a produs duminică dimineață, într-un apartament situat în cartierul Parella din Torino. Femeia de 40 de ani și-ar fi strangulat fata cea mică, după care și-ar fi pus capăt zilelor folosind o frânghie. Cele două au fost găsite fără suflare chiar de fiica de 19 ani a femeii. Aceasta a încercat să le resusciteze până la sosirea medicilor, însă totul a fost în zadar.