A început pelerinajul de la Mânăstirea Nicula! Mii de credincioși participă la slujbele închinate Adormirii Maicii Domnului

Credincioșii se vor ruga la icoana Maicii Domnului, despre care se spune că este făcătoare de minuni. În perioada 14-15 august, în Cluj, la Mânăstirea de la Nicula, la 5 kilometri de Gherla, are loc unul dintre cele mai importante pelerinaje din România.
Filip Stan
14 aug. 2024, 20:21
A început pelerinajul de la Mânăstirea Nicula! Mii de credincioși participă la slujbele închinate Adormirii Maicii Domnului

În perioada 14-15 august, în Cluj, la Mânăstirea de la Nicula, la 5 kilometri de Gherla, are loc unul dintre cele mai importante pelerinaje din România.

Citește și Maica Cipriana, despre minunile de la Mănăstirea Ghighiu: Maica Domnului a dăruit mii de copii uimitori familiilor care au venit

Este sărbătorit hramul lăcașului de cult, „Adormirea Maicii Domnului”. Aici se află icoana cu același nume, una dintre cele mai importante din întreaga lume ortodoxă.

„Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului de pe 15 august este importantă peste tot în lumea creștină, dar pentru noi transilvănenii are o profunzime aparte, mai ales datorită icoanei făcătoare de minuni de la Mănăstirea Nicula”, a declarat la începerea pelerinajului mitropolitul Andrei al Clujului, Maramureșului și Sălăjului.

Pelerinajul de la Mânăstirea Nicula a început

Pelerinajul a început miercuri la ora 12.00 ca de obicei, de la Biserica Sfântul Nicolae din parcul central al orașului Gherla iar miile de credincioși au mers pe jos până la biserica de lemn din incinta Mânăstirii Nicula, o distanță de 5 kilometri.

Procesiunea a fost condusă de către IPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, însoțit de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, din care a făcut parte ca invitat și Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

De la ora 18.00, pe altarul de vară al Mănăstirii Nicula a fost săvârșită slujba Vecerniei Mari și a Litiei, iar de la ora 22.00, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, mândria mânăstirii a fost scoasă din biserică. La miezul nopții, a început procesiunea plimbării icoanei în jurul mânăstirii și pe dealuri, prin păduri.

Joi, de la ora 9.00, tot pe altarul de vară, mitropolitul Andrei, înconjurat de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, va săvârși Sfânta Liturghie și va rosti pelerinilor un cuvânt de învățătură.

Te-ar putea interesa și Icoana făcătoare de minuni a Sfintei Ana din Bistriţa. Credincioșii sunt uimiți de puterea ei. „Scoate diavolii, vindecă bolnavii şi dă rod pântecelor”

„Pe toată perioada prezenței lor la Mânăstirea Nicula, credincioșii sunt sfătuiți să fie responsabili unii față de alții și mai ales față de ce lasă în urma lor, știind că pășesc într-o grădină a Maicii Domnului”, este rugămintea reprezentanților Mitropoliei Clujului către credincioși.

@stirilekanaldro A început pelerinajul de la Mănăstirea Nicula, de Sfânta Maria. Mii de credincioși au sosit în curtea lăcașului de cult pentru a participa la slujbele închinate celei mai mari sărbători a verii: Adormirea Maicii Domnului. #stirilekanald #kanaldromania #pelerinaj #SfMaria #manastire ♬ sunet original – Stirile Kanal D

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Ce cadou a primit Sorana Cîrstea de la Dan Șucu! Vedeta WTA este îndrăgostită de Rapid: ”Știe foarte bine imnul”
Capital.ro
Adrian Negrescu: Legea salarizării este necesară, dar a fost făcută „parcă cu ChatGPT”. Economistul avertizează asupra riscurilor
Playtech.ro
Unde vor învăța din toamnă elevii cu media 10 la Evaluarea Națională. Ce licee au ales cei mai buni candidați din țară
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în Tulcea! Cetățenii sunt avertizați asupra unor posibile căderi de obiecte din aer: „Adăpostiți-vă în beciuri”
iamsport.ro
Giovanni Becali l-a enervat la culme pe Costin Ștucan: ”Bă, dar ești chiar ultimul om?”
MediaFlux
Rusia ajută Iranul în războiul împotri va SUA. Atacurile Teheranului asupra unor instalații CIA ridică semne de întrebare (Reuters)
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România