Air France anulează două treimi din zboruri din cauza grevei piloţilor

Operatorul aerian Air France a renunţat la unele zboruri luni din cauza grevei piloţilor şi a personalului navigant în urma modificării termenilor din contractele de muncă, transmite Bloomberg.
Romania TV
06 feb. 2012, 15:45
Air France anulează două treimi din zboruri din cauza grevei piloţilor

Luni la prânz zburau doar 449 de avioane ale companiei franceze, din cele 1.3320 de aparate de zbor programate iniţial pentru întreaga zi de luni.

Air France a trimis 22.000 de e-mail-uri şi SMS-uri pentru a anunţa pasagerii despre anularea zborurilor, deşi 20% din curse au fost anulate în ultimul moment, a declarat Cedric Leurquin, purtător de cuvânt al companiei franceze.

În 3 februarie, principalele sindicate franceze din transportul aerian au confirmat apelul la grevă între 6 şi 9 februarie pentru a se opune unui proiect legislativ vizând limitarea dreptului la grevă în acest sector. Organizaţiile de piloţi, însoţitoare de bord şi stewarzi, personal de la sol şi prestatori de servicii au făcut apel la mobilizare.

Sindicatele din transportul aerian cer retragerea proiectului legislativ al deputatului de dreapta Eric Diard, care vizează limitarea exercitării dreptului la grevă în acest sector. Textul, care prevede inclusiv ca greviştii să înainteze o declaraţie individuală de participare cu 48 de ore înaintea grevei, a fost adoptat la 25 ianuarie de deputaţi şi urmează să fie votat de Senat la 15 februarie.

Noile dispoziţii privesc atât personalul navigant, cât şi pe cel de la sol.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Lecția teribilă de viață a familiei Popescu: de la autogolul cu Sănătatea Cluj și lacrimile soției la TV, până la îngerul salvator al Universității Craiova din semifinala și finala Cupei României
Capital.ro
Reguli la bloc. Restricții legale pentru românii care locuiesc la parter și demisol. Când nu scapi de plată sau de cerere la Primărie
Playtech.ro
Harta salariilor din România în 2026: diferențe uriașe între județe. Domeniile unde românii au cele mai mari venituri în 2026
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Cine e tânăra ținută secretă de Trump. Natalie îl ajută noaptea pe președintele american FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi