ALEGERI LOCALE 2020: 75 de localităţi cu un singur candidat. La Bucureşti, Constanţa şi Iaşi sunt cei mai mulţi candidaţi

ONG-ul Expert Forum a lansat o platformă online care conține toți candidații la alegerile locale din 2020, conform datelor publicate de către Biroul Electoral Central, informează G4Media.
Romania TV
04 sept. 2020, 11:03
ALEGERI LOCALE 2020: 75 de localităţi cu un singur candidat. La Bucureşti, Constanţa şi Iaşi sunt cei mai mulţi candidaţi

Platforma permite căutarea candidaților după nume, circumscripții, partide politice sau alte criterii relevante şi centralizează 256.042 candidaturi la funcțiile de primar, consilier local, consilier județean, președinte al consiliului județean, primar sau consilier general și include atât o variantă a datelor expuse sub formă de hartă interactivă, cât și una sub formă de text.

Iată cele mai importante statistici la nivel național, potrivit datelor agregate de Expert Forum:

Numărul total de candidaturi (256.042) este ușor mai scăzut decât în 2016, când s-au înregistrat 267.239 candidaturi
În 75 de localități există un singur candidat la primărie, în 400 câte doi candidați, în 717 câte trei candidați, iar în 718 câte patru candidați
Cele mai multe candidaturi, la toate nivelurile, s-au înregistrat în județele IAŞI – 9373, SUCEAVA – 9190, TIMIŞ – 9009 , ARGEȘ – 8578, DOLJ – 8531.

În total s-au înregistrat 1396 de candidați independenți, respectiv 1713 candidaturi din partea unor candidați independenți. S-au înregistrat mai puține candidaturi din partea independenților față de 2016, când au fost 2280.

Cele mai multe candidaturi din partea unor candidați independenți se regăsesc în județele BRAŞOV – 83, CONSTANŢA – 66, MUREŞ – 66, SUCEAVA – 65, HARGHITA – 63, BIHOR – 62, COVASNA – 62, ARGEŞ – 61.

Cei mai mulți candidați independenți s-au orientat înspre consiliile locale (1103 de candidaturi) și primării (584 de candidaturi). Doar un candidat independent și-a depus candidatura la Consiliul general, iar 4 la primării de sector. Cei mai mulți candidați independenți sunt la Lumina (Constanța).

În București sunt 17 candidați independenți, la diverse niveluri.

În afara Bucureștiului cei mai mulți candidați pentru funcția de primar sunt la Constanța (17), Timișoara (15), Suceava, Cluj Napoca și Iași (14), respectiv Târgu Mureș, Deva, Brașov, Botoșani și Pitești (13).

Cele mai frecvente nume de candidați sunt: Ioan Pop (77), Gheorghe Popa (74), Vasile Pop (68), Constantin Popa (59), Ioan Popa (57), Ion Radu (54), Gheorghe Popescu (52), Constantin Popescu, Gheorghe Pop și Ion Popa (50). Unii dintre acești candidați și-au depus candidatura pentru mai multe funcții, astfel că numele se regăsește de mai multe ori în baza de date.

Citeşte şi: Dana Budeanu, despre candidatura la alegerile parlamentare din partea PSD. „Sunt nişte fătălăi! E o invenţie cap-coadă”

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Cristi Balaj a analizat arbitrajul lui Istvan Kovacs în U Cluj – Universitatea Craiova 4-0: „Cartonaş roşu fără niciun dubiu”. Care sunt meciurile cu probleme
Capital.ro
Ce se întâmplă cu vârsta de pensionare. Florin Manole, anunț oficial: Sunt deja reglementate, sunt teme închise
Playtech.ro
Domeniile din România care nu ar urma să fie afectate de război. Banca Mondială avertizează asupra unei crize globale a locurilor de muncă
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a șters pe jos cu Dobre: ”Erau pline Diviziile B și C de «dobri»! Are tupeul cât China”
MediaFlux
Veniturile românilor, la control! BNR și INS merg din casă în casă să afle situația financiară și consumul gospodăriilor
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj