Alegerile din PDL pentru prezidenţiale produc o surpriză uriaşă: Falcă îl învinge pe Predoiu în patru judeţe

Democrat-liberalul arădean Gheorghe Falcă a fost preferat de cei peste 14.000 de membri ai PDL din judeţele Arad, Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş, respectiv 50,80% dintre alegători, care au participat, sâmbătă, la desemnarea candidatului din partea acestui partid pentru alegerile prezidenţiale, transmite Mediafax.
Filip Stan
17 nov. 2013, 10:00
Alegerile din PDL pentru prezidenţiale produc o surpriză uriaşă: Falcă îl învinge pe Predoiu în patru judeţe

Potrivit unui comunicat al PDL Timiş, în Regiunea de Vest, care cuprinde judeţele Arad, Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş, au votat peste 14.000 de membri de partid, pentru desemnarea candidatului partidului la alegerile prezidenţiale.

În urma votului pe întreaga regiune, prezenţa la vot a fost de 67,53%, Gheorghe Falcă obţinând un număr de 7.218 voturi, adică 50,80% din totalul de voturi valabile, în timp ce contracandidatul său, Cătălin Predoiu a obţinut 6.988 voturi, adică 49,18%.

Deşi în judeţele Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş, preferat a fost Cătălin Predoiu, Gheorghe Falcă a fost declarat învingător cu voturile obţinute în judeţul Arad. Astfel, în Arad prezenţa la vot a fost de 47,42%, iar Gheorghe Falcă a obţinut 3.519 voturi, adică 88,22%, în timp ce Cătălin Predoiu a fost votat de doar 470 de colegi, adică 11,78%.

În judeţul Caraş- Severin, s-au prezentat la vot 71,46% dintre membrii organizaţiei, 960 dintre aceştia (60%) preferându-l pe Cătălin Predoiu. Alţi 640 l-au votat pe Gheorghe Falcă (40%).

În judeţul Hunedoara, Predoiu a cîştigat la doar 2 voturi. În acest judeţ, prezenţa la vot a fost de 57,63%. 707 voturi (50,07%) a obţinut Cătălin Predoiu, iar 705 voturi a obţinut Gheorghe Falcă (49,93%). În judeţul Timiş, prezenţa a fost de 90,73%. Cătălin Predoiu a obţinut 4.851 de voturi (67,31%), iar Gheorghe Falcă a primit 2.354 de voturi (32,66%).

Gheorghe Falcă a declarat, la Timişoara, că deşi el a considerat iniţial că membrii PDL Arad nu ar trebui să voteze în cadrul acestui scrutin, având în vedere că el este arădean, organizaţia naţională a partidului a decis contrariul.

 

VEZI SI:

PDL: Cătălin Predoiu şi Gheorghe Falcă şi-au prezentat proiectele pentru prezidenţiale la Mehedinţi

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Tragedie fără margini în fotbalul românesc! Fostul jucător al UTA-ei a murit la doar 43 de ani în timpul meciului Norvegia – Coasta de Fildeș
Capital.ro
Schimbare importantă pentru permisul de conducere. Cine trebuie să îl reînnoiască mai des
Playtech.ro
Temperatura ideală pentru aerul condiționat în zilele cu peste 40 de grade. Recomandarea medicului, aşa scazi şi factura la curent
Adevarul
Rezultate Evaluare Națională 2026. În ce județe s-au obținut mediile de 10. Sunt cele mai puține din 2011 încoace
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Doliu în fotbalul românesc! A murit Radu Mărginean, fostul jucător al celor de la CFR Cluj și UTA, la doar 43 de ani. Motivul decesului
MediaFlux
Putin își face baze militare la granița cu NATO. Dezvălurile serviciilor secrete de informații
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?