Atacuri cibernetice cu imaginea unor instituţii publice din România. Alertă CERT-RO

CERT -RO (Centrul Național de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică), a emis luni seară o alertă prin care avertizează userii români cu privire la o practică întâlnită în ultima vreme în spațiul online. "Atacatorii s-au folosit de imaginea sau reputaţia unor instituţii publice sau companii private din România, pentru a transmite e-mail-uri cu conţinut maliţios", avertizează CERT-RO.
Romania TV
15 ian. 2020, 08:32
Atacuri cibernetice cu imaginea unor instituţii publice din România. Alertă CERT-RO

„În ultimul timp ne-au fost raportate cazuri de mail-uri care vin din partea unei instituții financiare sau a uneia publice, în limba română, în care se specifică faptul că o plată a fost efectuată sau se cer oferte pentru anumite servicii, mai multe detalii fiind în fișierul atașat. Ei bine, dacă descarci și accesezi fișierul, te poți infecta cu malware. Am dat alerta pentru a pune în gardă utilziatorii despre modul de operare și să fie atenți la atașamentele pe care le accesează în mail-uri, să verifice sursa și să fie practic vigilenți”, a declarat Mihai Rotariu, purtatorul de cuvânt al CERT.RO, pentru RomaniaTV.net

„Atenţie mare la sursa e-mail-urilor primite, în special cele care conţin mesaje în care vi se cere efectuarea unei plăţi sau transmiterea unei cereri de ofertă! În ultimele zile, echipei CERT-RO i-au fost raportate incidente în care care atacatorii s-au folosit de imaginea sau reputaţia unor instituţii publice sau companii private din România, pentru a transmite e-mail-uri cu conţinut maliţios. Scopul principal este distribuirea unor ataşamente maliţioase, cu capabilităţi de ransomware şi spyware, pe care utilizatorul să le acceseze din curiozitate, în încercarea de a afla mai multe informaţii. În mesajele primite se cere efectuarea unei plăţi sau chiar înaintarea unei cerere de ofertă. Curioşii care vor să afle mai multe despre situaţie şi descarcă, apoi execută fişierul ataşat, sunt în pericol de a se infecta cu malware”, se arată într-o alertă transmisă de CERT-RO.

Experţii CERT-RO recomandă utilizatorilor de internet să valideze întotdeauna cu expeditorul informaţia primită, în cazul în care informarea primită este suspectă, textul este incorect gramatical sau deţine greşeli de transcriere. „Dacă aţi căzut victimă unei astfel de tentative, nu ezitaţi să raportaţi problema la CERT-RO ([email protected])”.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Tun pe banii statului: cum au încasat firmele subvenții în lanț folosind aceiași șomeri. Schema prin care se scoteau milioane din fonduri publice
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de teren. Dreptul care îți „taie” din proprietate fără acordul tău. Ce spune Codul Civil
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Bani în plus pentru pensie. Cum se poate obține o sumă considerabilă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj