Alexandru Rafila, dezvăluiri despre pacienții din România infectați cu variola maimuței: „Ăsta este adevărul”

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat că până în prezent în România au fost identificate 14 cazuri de variola maimuţei, el precizând că mulţi dintre pacienţi sunt oameni care au contacte intime întâmplătoare, „la risc” şi care suferă sau au suferit şi de boli cu transmitere sexuală.
Alina Costache
10 iul. 2022, 15:05
Alexandru Rafila, dezvăluiri despre pacienții din România infectați cu variola maimuței:

România a raportat până în prezent 14 cazuri de variola maimuţei.

„Unii dintre ei aveau boli cu transmitere sexuală, alte boli, HIV, sau aveau în antencedente, sifilis, gonoree, alte boli cu transmitere sexuală. Asta îmi arată de fapt că aceşti oameni au un comportament la risc, adică au partener – să spunem pe româneşte – au parteneri sexuali cu care de fapt, pe care nu-i cunosc sau sunt întâmplători şi aşa mai departe. Lucrul ăsta creşte riscul de infectare, că până la urmă ce s-a demonstrat până în momentul de faţă? În marea majoritate a cazurilor a fost o boală cu transmitere sexuală. Ăsta este adevărul”, a afirmat Alexandru Rafila la Prima TV.

Citeşte şi: Variola maimuței continuă să facă ravagii: peste 6000 de cazuri în 58 de țări. OMS a convocat ședință de urgență

Ministrul Rafila a precizat că toţi cei 14 infectaţi cu variola maimuţei sunt bărbaţi.

„Nu este o chestiune legată de sex, ci mai mult e o chestiune legată de comportament. Comportamentul la risc – e sezonul cald, sunt multe festivaluri, tot felul de petreceri în diverse locuri – şi lucru ăsta predispune la un comportament la risc. Singura soluţie ca să opreşti lucrul ăsta este să eviţi comportamentul la risc. Eu chiar am fost persiflat, unii se dădeau de ceasul morţii, cum poate să spună profesorul Rafila să discute despre abstinenţă sau utilizarea prezervativului? Eu mă refeream la abstinenţă şi utilizarea prezervativului în cazul unui comportament la risc”, a explicat ministrul Sănătăţii.

Citeşte şi: Alexandru Rafila: „Variola maimuţei nu este o preocupare pentru sănătatea publică. Există posibilitatea ca din toamnă să crească iar numărul cazurilor de Covid”

DailyBusiness
Melania Trump și Putin comunică în legătură cu copiii afectați de război în Ucraina
Spynews
Mark Zuckerberg a anunțat schimbări importante pe Instagram! Toți utilizatorii sunt vizați
Fanatik.ro
„Cel mai frumos loc de pe pământ” se va construi în România și va costa 140.000.000 de euro. „Banii jos! Se va da din generație în generație”
Capital.ro
Traian Băsescu spune adevărul despre Călin Georgescu. Nimeni n-a îndrăznit: Băsescu a avut sânge în instalaţie toată viaţa
Playtech.ro
O nouă culoare la semafoare. Motivul pentru care a fost ales albul, ce semnifică în intersecţie UTILE sharethis sharing buttonmessenger sharing buttonfacebook sharing buttontwitter sharing buttonwhatsapp sharing button
Adevarul
Alimentele la care renunță Fuego pentru a slăbi: „Am sacouri pentru fiecare categorie de kilograme”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
A renunțat la meserie pentru a face avere din imaginile cu ea: „Am câștigat în 24 de ore mai mult decât în toată cariera”
kanald.ro
Un „joc” viral pe TikTok le-a adus sfârșitul unor adolescente de 12 și 13 ani. Ce este Subway Surfing și cum au murit cele două tinere
Cancan.ro
Ninsoare, ploaie cu gheață și ger crâncen în București. Ce ne așteaptă în decembrie 2025, potrivit meteorologilor Accuweather
iamsport.ro
Nemții de la Auto Bild au urcat în noul model Dacia și au fost pur și simplu șocați de ceea ce au văzut
MediaFlux
Lovitură pentru primari. Măsura prin care li se interzice să mai candideze
stirilekanald.ro
Emil Gânj a ieșit din locul în care s-a ascuns. Unde i-au găsit polițiștii urmele
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025