Amenzi în valoare de aproximativ 400.000 de lei, aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecţie sanitară

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunţă că s-au dat amenzi în valoare de 388.937 lei pentru nerespectarea măsurilor de protecţie sanitară la operatori economici şi persoane.
Romania TV
14 iul. 2020, 16:34
Amenzi în valoare de aproximativ 400.000 de lei, aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecţie sanitară

„Angajaţii Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Sănătăţii, Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, împreună cu autorităţile locale, au verificat în cursul zilei de 13 iulie, 2.340 operatori economici şi 11.529 de persoane”, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Au fost aplicate 21 de sancţiuni contravenţionale operatorilor economici pentru organizarea de activităţi în spaţiul public sau privat închis pentru care au fost instituite interdicţii şi restricţii, în valoare de 35.100 de lei; 16 sancţiuni persoanelor fizice pentru participarea la activităţi în spaţiul public sau privat închis pentru care au fost instituite interdicţii şi restricţii, în valoare de 500 de lei; 1.029 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 148.622 de lei, pentru nerespectarea măsurilor de protecţie individuală şi 37 de sancţiuni în valoare de 35.600 de lei, pentru nerespectarea modului de amenajare a teraselor privind distanţarea fizică şi locul prevăzut la mese.

De asemenea, în cadrul acţiunilor desfăşurate au fost aplicate 4.217 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 57.465 de lei, pentru încălcarea unor norme de convieţuire socială, conform Legii nr. 61/1991.

La activităţi au participat 4.327 de poliţişti, 1.857 de jandarmi, 653 poliţişti de frontieră, 120 cadre ISU, 1.588 de poliţişti locali, 70 reprezentanţi ANSVSA, 21 inspectori ANPC, 61 de reprezentanţi ai structurilor Ministerului Sănătăţii, 64 angajaţi ai Ministerului Muncii, 21 oficiali din cadrul Ministerului Transportului şi 24 reprezentanţi ai autorităţilor publice locale.

Citeşte şi Amenzi uriaşe, aplicate la metrou! Pentru ce greşeli dau poliţiştii sancţiuni

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
FCSB și U Cluj, puhoi de bani de la UEFA pentru zero victorii în șase meciuri!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România