Angajat al primăriei, umilit de edil. Cazul a ajuns în atenţia poliţiştilor

Şoferul primăriei Secu, judeţul Dolj susţine că a ajuns bătaia de joc a primarului. Edilul l-a trimis să conducă o maşină aflată pe butuci şi i-a amenajat un birou pe holul instituţiei.
Alina Costache
07 feb. 2018, 08:35
Angajat al primăriei, umilit de edil. Cazul a ajuns în atenţia poliţiştilor

Şoferul primăriei din comuna doljeană Secu a fost concediat în urmă cu doi ani pe motiv că nu deţinea permis pentru categoria D, să conducă şi microbuzul şcolar. Bărbatul a dat în judecată primăria şi a câştigat procesul, iar în luna ianuarie s-a întors la muncă.

Acesta susţine că din momentul în care s-a reîntors pe postul de şofer în cadrul Primăriei Secu viaţa lui a devenit un calvar. A fost umilit de primar şi trimis să conducă o maşină aflată pe butuci, care stă sprijinită de un tomberon, şi i-a fost amenjat un birou pe holul instituţiei.

„Sunt nevoit să stau pe holul primăriei din ordinul domnului primar. Aici îmi desfăşor activitatea, însă de multe ori nici să stau în primărie, că nu mă lasă. Dacă s-ar putea să mă duc în spatele clădirii şi să nu mă vadă nimeni ar fi cel mai bine. M-a trimis să conduc o maşină aflată pe butuci care stă sprijinită de un tomberon. De când mi-am recâştigat postul de şofer m-a umilit. Nu este normal aşa ceva, iar din această cauză am depus plângere la poliţie pentru nerespectarea hotărârilor judecătoreşti”, a spus Vasile Calotă, potrivit adevarul.ro. 

 Viceprimarul localităţii Secu susţine că nu înţelege de ce şoferul primăriei se plânge că stă pe holul instituţiei, pentru că nu este chiar aşa de frig. „Nu ai atestat nici să stai pe scaun. Ai atestat să stai pe scaun? Nu ai atestat nici să stai în birou. Eu nu i-am interzis când îi e frig să vină se se încălzească. Zilele astea nu a fost aşa frig. Ca şofer stai câteodată şi în frig”, a spus Victor Ţîrei, viceprimarul localităţii.

Scandalul dintre şoferul primăriei din comuna Secu şi edil a ajuns şi în atenţia poliţiştilor. Oamenii legii au întocmit dosar penal după ce primarul nu a vrut să-l primească la serviciu din nou pe Vasile Calotă, deşi deţine o hotărâre judecătorească definitvă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj