Anunţ istoric: mașinile hibride şi electrice au depăşit în premieră înmatriculările diesel în Europa. Top vânzări

Înmatriculările de mașini hibride și electrice le-au deășit pentru prima oară pe cele pentru mașini diesel în Europa, luna trecută, arată datele JATO. Dacă acum un deceniu dieselul avea peste jumătate din piața mașinilor noi, acum a scăzut la un sfert din piață, Și mașinile pur-electrice au crescut, datorită unor modele precum Tesla Model 3, Renault Zoe și Volkswagen ID3.
Romania TV
29 oct. 2020, 12:02
Anunţ istoric: mașinile hibride şi electrice au depăşit în premieră înmatriculările diesel în Europa. Top vânzări

Datele arată că înmatriculările pentru toate tipurile de mașini noi au totalizat 1,3 milioane de unități luna trecută, creștere cu 1% față de septembrie 2019. Dintre acestea, 327.000 au fost vehicule „electrificate” (adică hibride simple, hibride mild, hibride plug-in și mașini 100% electrice) Pe de altă parte, mașinile diesel au avut pentru prima oară cifre mai mici decât segmentul EV.

 

Acum un an hibridele și electricele aveau 11%, în prezent au 25% din piață. Dieselul avea 29%, acum are cu patru puncte procentuale mai puțin, iar benzina domină piața mașinilor noi.

Acum un deceniu dieselul avea aproxmativ 55%, benzina avea aproape 45% și hibridele și electricele aveau cam un procent. La început de 2017 benizna a depășit în premieră dieselul, iar mașinile „electrificate” au crescut putermic mai ales din vara anului trecut.

Volkswagen Golf și Opel Corsa sunt cele mai căutate modele auto, iar Dacia Sandero a fost pe locul 8. La hibride plug-in Mercedes Clasa A și Volvo XC40 au avut cele mai mari vânzări, iar la mașini pur-electrice topul este condus de Tesla Model 3, Renault Zoe, Volkswagen ID3, Hyundai Kona și Kia Niro.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu