Aproximativ 6.000 de candidaţi nu s-au prezentat la proba de miercuri a Bac-ului. Peste 100, daţi afară după ce au încercat să copieze

Aproximativ 6.000 de candidați nu s-au prezentat, miercuri, la proba obligatorie de profil a Bacalaureatului. Potrivit Ministerului Educației, dintre ei, 57 sunt în izolare, iar 5 sunt în spital sau în carantină. Peste 100 de absolvenţi au fost scoşi din examen pentru că au încercat să copieze.
Romania TV
24 iun. 2020, 12:49
Aproximativ 6.000 de candidaţi nu s-au prezentat la proba de miercuri a Bac-ului. Peste 100, daţi afară după ce au încercat să copieze

Potrivit unui comunicat transmis de Ministerul Educației, au susținut proba scrisă de miercuri un număr de 138.104 candidați. Nu s-au înregistrat cazuri în care temperatura candidaţilor să depășească valoarea maximă de 37,3 grade Celsius.

„5.935 de candidați nu s-au prezentat. Dintre aceștia, 57 se află în izolare, iar 5 candidați erau spitalizați/în carantină”, spun reprezentanţii Ministerului.

Citeşte şi: BAREME MATEMATICĂ BAC 2020. Cum se rezolvau subiectele la matematică şi ce punctaj poţi obţine

Un număr de 105 candidaţi au fost eliminaţi din motiv de fraudă sau tentativă de fraudă. Ultima probă, cea la alegere a profilului, va avea loc joi, 25 iunie. Primele rezultate vor fi afișate marți, 30 iunie, până în ora 12.00.

În conformitate cu prevederile art. 5 și ale art. 6 din Regulamentul UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD), precum și cu solicitarea Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, Ministerul Educației și Cercetării va publica rezultatele elevilor obținute în urma susținerii examenelor naționale cu anonimizarea numelui și a prenumelui.

Citeşte şi: BAREM ISTORIE BAC 2020. Cum se rezolvau subiectele

Contestațiile pot fi depuse atât în format fizic, cât și electronic, în zilele de 30 iunie, în intervalul orar 16.00 – 19.00 și pe data de 1 iulie, în intervalul orar 8.00 – 12.00. Rezultatele finale vor fi anunțate duminică, 5 iulie.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dinamo, transfer din Spania. Fundașul central de 26 de ani a ajuns în cantonamentul din Polonia! Exclusiv
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Prima schimbare la buletinul electronic după valul de reclamații. Ce documente nu vor mai fi cerute cetățenilor
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?