Atrocităţile războiului libian: Sute de violuri sunt anchetate de CPI

CPI desfăşoară investigaţii în legătură cu numeroase atrocităţi, printre care sute de violuri şi uciderea unor civili, comise atât de către forţele guvernamentale, cât şi de către rebeli în timpul conflictului din Libia.
Romania TV
03 nov. 2011, 07:44
Atrocităţile războiului libian: Sute de violuri sunt anchetate de CPI

Curtea Penală Internaţională (CPI) anchetează sute de violuri comise în timpul conflictului din Libia, dar şi informaţii privind uciderea unor civili libieni în raiduri NATO, a declarat, miercuri, procurorul şef al CPI, Luis Moreno-Ocampo, citat de CNN.

„Există multe acuzaţii (…) Sunt acuzaţii grave, formulate împotriva mai multor actori” implicaţi în conflict, a afirmat Moreno-Ocampo, într-un raport prezentat la Naţiunile Unite.

El a adăugat că CPI desfăşoară investigaţii în legătură cu numeroase atrocităţi comise de forţele libiene, mercenari şi forţele antiguvernamentale în Libia.

Raportul procurorului CPI face referire la mărturii potrivit cărora Muammar Gaddafi şi fostul şef al serviciilor de informaţii au discutat despre „utilizarea violurilor pentru a-i pedepsi pe cei consideraţi disidenţi sau rebeli”.

Moreno-Ocampo a avertizat şi că este posibil ca grupuri de mercenari să-l ajute pe Seif al-Islam, unul dintre fiii fostului lider libian Muammar Kadhafi, să fugă din Libia, chiar dacă acesta poartă negocieri indirecte şi cu CPI în vederea predării.

Raportul procurorului CPI cere statelor membre ONU „să depună toate eforturile pentru a împiedica” orice încercare de a le acorda sprijin lui Seif al-Islam sau fostului şef al servicilor de informaţii libiene Abdullah al-Senoussi. Cei doi sunt acuzaţi de CPI de comiterea de crime împotriva poporului libian în timpul conflictului.

„Seif al-Islam Kadhafi şi Abdullah al-Senoussi pot decide dacă se predau, se ascund în continuare sau încearcă să fugă în altă ţară”, precizează raportul. „Dar Consiliul de Securitate al ONU şi statele membre trebuie să se asigure că aceştia vor răspunde în faţa justiţiei pentru crimele de care sunt acuzaţi”, adaugă documentul.

Fără a oferi detalii în legătură cu contactele avute cu Seif al-Islam, Moreno-Ocampo afirmă că CPI i-a oferit acestuia posibilitatea unui transfer în siguranţă la Haga şi un proces cu reprezentare legală. „Nu putem negocia (…) I-am oferit numai ce îi putem oferi”, adaugă el.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă face furori cu ipostazele în care se pozează. Cum îi înnebunește pe bărbați
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Este obligatoriu pentru românii care locuiesc la ultimul etaj. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Peste Anghel Iordănescu, Mircea Lucescu și Emeric Ienei! Medicul Generației de Aur a numit cel mai bun selecționer al României!: ”L-aș pune în vârful piramidei”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi