Au săpat un tunel de 30 de metri în Marea Britanie pentru a sparge un bancomat

O grupare de hoţi a reuşit să spargă un bancomat din Marea Britanie săpând, timp de şase luni, un tunel cu lungimea de peste 30 de metri, bine-consolidat şi iluminat, infractorii furând doar circa 7.000 de euro, informează Sky News.
Romania TV
14 ian. 2012, 15:36
Au săpat un tunel de 30 de metri în Marea Britanie pentru a sparge un bancomat

Construcţia tunelului a fost începută într-un canal, în spatele unui magazin. Hoţii au săpat un tunel de peste 30 de metri, cu diametrul de circa 1,3 metri, care trecea pe sub o parcare şi pe sub fundaţia unei clădiri, în Greater Manchester, potrivit Mediafax.

Potrivit poliţiei, lucrările au durat cel puţin şase luni. La capătul tunelului, hoţii au trebuit să perforeze şi un perete de beton de circa 40 de centimetri, pentru a ajunge la bancomat.

„Paguba nu a fost foarte mare; infractorii nu au reuşit să ia suma la care sperau”, a declarat detectivul Ian Shore.

În bancomat puteau fi până la 20.000 de lire sterline (25.000 de euro), dar în momentul spargerii erau doar circa 6.000 de lire (7.200 de euro).

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Răzvan Kovacs de la Insula Iubirii s-a împăcat cu fosta! Avem dovada
Fanatik.ro
O nouă schimbare pentru sportivul care și-a înșelat soția cu prietena acesteia. E la un pas de a-și decide viitorul
Capital.ro
Credit ipotecar 2026. Băncile pot refuza aceste apartamente și case. Problemele care pot bloca finanțarea chiar dacă ai venituri suficiente
Playtech.ro
Cât costă o cafea sau o apă în Istanbul în iulie 2026. Preţurile i-au uimit pe români: „Nici nu se compară cu ce e la noi”
Adevarul
Afacerea momentului pe OLX: cât costă prosopul de plajă cu Călin Georgescu în slip
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de a contacta bacteria Legionella
iamsport.ro
S-a aflat după 26 de ani! Motivul rupturii totale dintre Gică Hagi și Victor Pițurcă: ”A fost un exces de mândrie și de încăpățânare”
MediaFlux
520 de lei în plus la pensie. Românii care primesc acești bani în fiecare lună
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?