Autostrada București, tot mai aproape de finalizare. Grecii de la Aktor au montat primele grinzi duble pe șantierul A0 Sud Lot 3

Grecii de la Aktor au montat, noaptea trecută, primele două grinzi duble metalice pe deschiderea centrală a pasajului peste calea ferată, cu închidere totală a circulației feroviare, pe șantierul A0 Sud Lot 3. Următoarele patru grinzi duble vor fi montate nopțile viitoare, anunță autoritățile.
Filip Stan
23 apr. 2024, 15:32
Autostrada București, tot mai aproape de finalizare. Grecii de la Aktor au montat primele grinzi duble pe șantierul A0 Sud Lot 3

Echipa de constructori de la Aktor România, parte a Grupului Intrakat, a finalizat și montarea tuturor celor șase grinzi metalice care formează secțiunea centrală a viitorului nod rutier peste autostrada A1 de lângă Ciorogârla. Acest pasaj este construit pe lotul 3 al Autostrăzii A0 București Sud. Următoarea operațiune este sudarea grinzilor și a structurii, planificată pentru următoarele 10-11 zile, potrivit profit.ro.

”Azi-noapte pe șantierul A0 Sud Lot 3 au fost montate primele două grinzi duble metalice pe deschiderea centrală a pasajului peste calea ferată, cu închidere totală a circulației feroviare. Următoarele patru grinzi duble vor fi montate nopțile viitoare.
Mulțumim CFR Infrastructură pentru promptitudine și buna colaborare cu antreprenorul și subantreprenorii care lucrează pe acest lot.
Facem tot posibilul ca anul acesta să circulăm între A1 și A2, pe partea de sud, doar la nivel de autostradă”, a anunțat Irinel Ionel Scriosteanu.

Citește și: Vești bune pentru bucureșteni! Când se deschid primii 20 de kilometri din Autostrada București! Anunțul de ultimă oră făcut de Sorin Grindeanu: „Constructorul depune toate eforturile”

După finalizare, pasajul peste A1 va cântări peste 540 de tone și va necesita 5 tone de vopsea de protecție, potrivit lui Bogdan Mezei, directorul de proiect al șantierului Aktor de pe L3 A0 Sud.

Peste 500 de muncitori și ingineri de toate specializările, cu aproximativ 270 de echipamente și mașini precum: excavatoare, buldozere, macarale grele, betoniere, masini de forat coloane pentru lucrări de fundare, și autocamioane, sunt implicate pe șantierul din sud-vestul Bucureștiului astfel încât în septembrie 2024 Aktor România să finalizeze lucrările și să dea în folosință lotulde 18 km.

Citește și: Nici iarna și nici gerul nu opresc lucrările la Autostrada Moldovei! Tunuri de căldură și sistem de iluminat pentru constructorii care muncesc chiar și noaptea

Aktor Construction este membru al Grupului Intrakat, lider în Grecia în sectoarele de construcții, infrastructură, concesiuni/parteneriate public-private (PPP), surse regenerabile de energie (SRE), stocare de energie, dezvoltare imobiliară, proiecte de mediu și tehnologii digitale, cu o prezență semnificativă în Europa de Sud-Est, listată la Bursa de Valori din Atena din 2001.

Lotul 3 al A0 Sud leagă DN6, în zona Bragadiru – Cornetu, până la A1, în zona localităților Ciorogârla – Dragomirești Vale (inclusiv nodul rutier dintre A0 și A1) și are o lungime de 18 km.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Mesaje de Paște pentru rude, prieteni sau colegi de muncă. Cele mai frumoase urări de transmis pe WhatsApp
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cu ce trebuie să rămânem, de fapt, după Paște și ce să le transmitem copiilor. Denis Vlad, consilier parlamentar: „Cu alte cuvinte, dacă iubim, iertăm!”
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj