Băsescu: Părerea mea este că unificarea dreptei trebuie făcută înainte de europarlamentare

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, că el şi-a dorit ca unificarea dreptei să se facă înainte de europarlamentare, iar mai apoi să se desemneze un candidat la prezidenţiale.
Romania TV
18 oct. 2013, 10:16
Băsescu: Părerea mea este că unificarea dreptei trebuie făcută înainte de europarlamentare

Întrebat dacă unificarea dreptei se va face după europarlamentare, Traian Băsescu a spus că el a dorit ca această unificare să aibă loc acum şi a mărturisit că, în urmă cu trei săptămâni, l-a sunat Vasile Blaga, cu care s-a şi întâlnit ulterior să discute.

„Am întrebat care este subiectul şi mi-a zis: «Păi, ce facem cu dreapta» şi i-am spus părerea mea. Părerea mea este că unificarea trebuie făcută înainte de europarlamentare ( ..) pentru a se obţine un rezult apropiat de cel al PSD. În acelaşi timp, am dat varianta, pentru că am înţeles că era o consultare. Am spus, dacă nu se poate, Mişcarea Populară şi Forţa Civică ar trebui să facă o fuziune până atunci”, a spus şeful statului.

El a arătat că rezultatul acestei discuţii a fost că în săptămâna următoare aceste partide şi-au lansat candidat, într-o competiţie internă.

„A fost o neacceptare a variantei unificării dreptei. Asta e. S-a pus punct, dar am conştiinţa împăcată, am avut şansa să fiu întrebat şi, dacă am fost întrebat, am răspuns”, a concluzionat preşedintele Băsescu.

Traian Băsescu a precizat şi care a fost viziunea sa în privinţa Fundaţiei Mişcării Populare.

„Eu aş vrea ca din Mişcarea Populară să facem un alt tip de construcţie. Eu ştiu bine construcţia PDL, nu o condamn, dar cred că au venit alte vremuri. Dacă despre Fundaţia Mişcarea Populară am considerat că am discutat de ea la timpul potrivit, nu a fost în mintea mea să se creeze foarte rapid şi Partidul Mişcarea Populară. Însă a fost, am înţeles eu, un vot în interiorul membrilor fundaţiei, în care majoritatea au optat să se creeze şi vehiculul politic. Acum, dacă s-a creat acest vehicul, trebuie să joace la europarlamentare. Eu proiectasem ca fundaţia să genereze un partid de alt tip, pentru alegerile din 2016”, a comentat Traian Băsescu.

El a precizat că va susţine Mişcarea Populară, pentru că „fundamentele care s-au pus la acest partid sunt fundamente care vizează o funcţionare mult mai democratică a partidului”.

Traian Băsescu a mai spus că o fundaţie poate fi făcută cu oameni apolitici, dar un partid, cum este Partidul Mişcarea Populară, trebuie făcut cu politicieni, aşa că „Mişcarea Populară va trebui să atragă politicieni care să intre în competiţie la europarlamentare”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Adevărata poveste a venirii lui Marius Baciu la Steaua. Dezvăluirile omului care l-a adus în Ghencea. Exclusiv
Capital.ro
Românii care trebuie să își actualizeze actele de identitate. Pot solicita Cartea Electronică de Identitate
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi