Bilanţ coronavirus în Marea Britanie: 828 de decese. În total sunt 17.337 de victime

Decesele provocate de noul tip de coronavirus au crescut din nou în Regatul Unit, cu 828 de morţi în spitale, potrivit unui bilanţ publicat marţi de Ministerul Sănătăţii, scrie AFP.
Romania TV
21 apr. 2020, 16:59
Bilanţ coronavirus în Marea Britanie: 828 de decese. În total sunt 17.337 de victime

Ţara a înregistrat 17.337 de morţi în total şi 129.044 de contaminări. 

Cifrele publicate zilnic de autorităţile sanitare britanice cuprind doar decesele din spitalele cu pacienţi diagnosticaţi pozitiv, o metodă criticată căci ea nu ţine cont de decesele din centrele de îngrijire sau la domiciliu. 

Citeşte şi Cel mai sigur loc din România. Aici sunt cele mai puţine cazuri de coronavirus

Guvernul premierului conservator Boris Johnson este criticat pentru că a întârziat să ia măsuri contra pandemiei şi a creşterii semnificative a numărului de teste, dar şi pentru furnizarea de echipamente de protecţie pentru cadrele medicale aflate în prima linie contra maladiei, în ciuda promisiunilor sale repetate.   

Un tânăr căruia medicii i-au mai dat doar 24 de ore de viaţă s-a vindecat

Un bărbat cu sindromul Down din Marea Britanie, diagnosticat cu coronavirus, a fost internat în stare gravă. Tânărul a reuşit să se vindece de COVID-19 iar întâlnirea cu mama sa a fost una emoţionantă. Imaginile au devenit virale.

Potrivit Daily Mail, Ben McCafferty s-a născut cu sindrom Down și, desi sindromul în sine nu reprezintă o patologie de risc în caz de infecție cu COVID-19, aproape jumătate din cei cu acest sindrom au malformații congenitale cardiovasculare. Iar persoanele cu probleme cardiovasculare sunt printre primele pe lista de risc COVID-19.

În aceste condiții, tânărul în vârstă de 34 de ani a ajuns, din cauza Coronavirus, în stare foarte gravă la spitalul Bradford Royal Infirmary din West Yorkshire. Părinților acestuia li s-a transmis să se aștepte ca fiul lor să mai trăiască doar 24 de ore.

Deși medicii nu îi mai dădeau nicio șansă, pacientul s-a recuperat complet, iar momentul ieșirii din spital a fost unul atât de emoționant încât a devenit viral în toată lumea.

Sindromul Down (trisomia 21) reprezintă cea mai comună cauză genetică de retard mintal ușor și moderat, cauzată de prezența unui cromozom 21 suplimentar. Maladia este prezentă la copil încă din momentul conceperii. În țările dezvoltate, speranța de viață pentru persoanele cu sindrom Down este de 50-60 de ani.

 

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Blocul din calea avioanelor. Un dezvoltator are deja chiriași în apartamentele imobilului construit ilegal pe culoarul de zbor spre Aeroportul Băneasa
Capital.ro
Călin Georgescu poate candida la orice funcție publică. Nimeni nu-l mai poate opri: Fără nicio restricție!
Playtech.ro
Nicuşor Dan, cadou total neobişnuit în vacanţa prin România! Ce i-a oferit un român preşedintelui, rămâi mască
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
ABSOLUT ȘOCANT! Tinerii care și-au pus capăt zilelor împreună pe A1 s-au logodit chiar înainte de tragedie! Georgiana a apucat să publice imaginile cu inelul primit de la Cătălin, alături de un mesaj CUTREMURĂTOR
Evz.ro
Impozitele pe locuințe cresc masiv în 2026. Aplicarea valorii de piață se amână
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 21 august 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 22 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ea este femeia de 44 de ani ucisă de soț, chiar în fața fetiței lor. Silvana Dăogaru era o profesoară apreciată în Craiova 😢
iamsport.ro
Negocierile cu Ianis Hagi au picat definitiv! Jucătorul a insistat să primească un salariu de 2.000.000 de euro
MediaFlux
EXCLUSIV 400 de lei la pensie pentru 2,5 milioane de seniori. Ministerul Muncii confirmă plata în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi