Bilanţ vaccinare 25 aprilie 2021. Peste trei milioane de români s-au vaccinat anti-COVID

România a depăşit pragul de trei milioane de persoane vaccinate împotriva COVID-19, în duminica Floriilor. În ultimele 24 de ore, au fost imunizate aproape 78.000 de persoane.
Razvan Mihalascu
25 apr. 2021, 18:05
Bilanţ vaccinare 25 aprilie 2021. Peste trei milioane de români s-au vaccinat anti-COVID

Bilanţ vaccinare 25 aprilie 2021. Potrivit datelor puse la dispoziția Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) de către Institutul Național de Sănătate Publică (INSP-CNSCBT), prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor, situația din ziua de 25 aprilie a.c., ora 17.00, este următoarea:

Bilanţ vaccinare 25 aprilie 2021. Reacţii adverse raportate

Datele CNCAV arată că în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 3.037.698 de persoane. Dintre acestea, 1.243.193 au primit prima doză, în vreme ce 1.794.505 au fost imunizate cu ambele doze.

De asemenea, au fost raportate 58 de reacţii adverse, cele mai multe (39) la vaccinul Pfizer, 15 la Moderna şi 4 la AstraZeneca.

Citeşte şi: Noul protocol de tratament pentru pacienţii COVID, explicat de medicul Virgil Musta. De ce nu se recomandă Ivermectina

Din 27 decembrie 2020, data la care a început campania de vaccinare în România, au fost administrate 4.832.203 de doze.

Autorităţile mai precizează că 159 reacții adverse sunt în curs de investigare.

Citeşte şi: Sălile de fitness şi restaurantele s-ar putea redeschide înainte de Paşte. Incindenţa COVID în Bucureşti, aproape de pragul impus de autorităţi

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat duminică aproape 1.600 de cazuri noi COVID şi 127 de decese ale unor pacienţi infectaţi cu virusul SARS-COV 2. La Terapie Intensivă sunt internaţi 1.358 de pacienţi. Rata de incindeţă COVID a scăzut în toate judeţele şi în aceste condiţii mai multe măsuri anti-COVID ar putea fi relaxate înainte de Paşte.

Până astăzi, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.046.264 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 972.476 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.542 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 25 aprilie. Relaxarea măsurilor anti-COVID, tot mai aproape

Medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara a estimat că în următoarea perioadă România ar urma să raporteze o scădere a numărului de infecţii cu COVID-19, însă e nevoie ca un număr mare de persoane să se vaccineze.

Citeşte şi: Când se termină al treilea val al pandemiei COVID. Dr. Virgil Musta: „Trendul descendent va continua. Sunt convins ca lucrurile vor merge bine”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Dublă pierdere pentru Universitatea Craiova! Un titular a ajuns pe masa de operație, iar altul a lipsit de la antrenament. Update exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Calcul impozit apartamente şi case pentru diferite suprafeţe din 2026. Formula simplă
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
Noi dezvăluiri-șoc după documentarul Recorder! Omul care a pierdut 200 de mil. € în justiție a spus ce făceau unii judecători de la Înalta Curte
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro pentru tinerii din România! Iată cum poți obține banii
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase