Blaga: Destule dosare de candidaţi ARD nu au primit notă de trecere la comisia de etică

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, la finele Colegiului Director al PDL, desfăşurat joi, că dosarele candidaţilor ARD la alegerile parlamentare au început să fie verificate de comisia de integritate, unele dintre ele fiind respinse. Astfel se explică modificările efectuate de anumite organizaţii judeţene.
Romania TV
11 oct. 2012, 13:04
Blaga: Destule dosare de candidaţi ARD nu au primit notă de trecere la comisia de etică

„Foarte multe dosare au fost verificate de către comisia de etică şi vor verifica în continuare (…) Destule nu au primit, ca să zic aşa, notă de trecere astfel încât colegii, pe bună dreptate, şi le-au retras”, a declarat preşedintele PDL, Vasile Blaga.

Procedura de verificare va fi finalizată înainte de 22 octombrie când este termenul pentru depunerea dosarelor la birourile electorale de circumscripţie. Democrat-liberalul a spus că membrii Colegiului Director au discutat deschis subiectul candidaţilor, inclusiv al celor porpuşi de celelalte partide din ARD. „Noi suntem deschişi, nu avem jocuri făcute pe sub masă de nimeni. Vedeţi ce spune domnul Vosganian că USL îşi trimite oameni pe listele PP-DD„, a remarcat preşedintele PDL.

Blaga a confirmat că Elena Udrea va candida la Roman, în Neamţ, iar Mihai Răzvan Ungureanu şi Mihail Neamţu la Arad. Totodată, democrat-liberalii i-au găsit un colegiu şi fostului ministru de Externe, Teodor Baconschi, anume în Iaşi. „Domnul Baconschi are un profil intelectual foarte serios şi atunci va candida în colegiul Copou, unde se află Universitatea Iaşi”, a spus liderul democrat-liberalilor.

În cadrul Colegiului Director, pedeliştilor li s-a prezentat de către directorul CSOP, Andrei Muşetescu, rezultatul unui recent sondaj. „Analiza arată clar, pentru a doua lună consecutiv, o creştere a noastră, iar USL este departe de 50% şi pe un trend negativ”, a afirmat Blaga.

Fostul ministru de Externe Teodor Baconschi a declarat, miercuri, că aşteaptă decizia PDL privind eventuala sa candidatură în Diaspora pentru alegerile parlamentare, arătând că el „nu este obsedat de cultura de parlamentar” şi că „Parlamentul arată suficient de bine şi fără el”.

„Eu voi lua act de ce decide PDL din care fac parte, dacă mă consideră potrivit pentru această candidatură bine, dacă nu, nu e nicio supărare, mergem înainte”, a precizat Baconschi.

El a arătat că a avut discuţii exploratorii pentru un colegiu în Bucureşti, „dar nu s-a putut” şi partidul i-a oferit o altă variantă şi anume o candidatură la Suceava la un colegiu neeligibil unde USL ar câştiga peste 50%.

„Aşa încât mi-am păstrat flexibilitatea, dar nu sunt obsedat de postura de parlamentar. Parlamentul arată suficient de bine şi fără mine”, a mai spus Baconschi.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend