Bogdan Licu: Am cerut Secţiei speciale pentru magistraţi motivele retragerii apelului în dosarul lui Hrebenciuc

Bogdan Licu, procurorul general interimar, a anunţat joi că a cerut Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie (SIIJ) şi Secţiei juridice din cadrul Parchetului General să prezinte motivele privind solicitarea retragerii apelului din dosarul fostului deputat Viorel Hrebenciuc, respectiv continuarea judecăţii.
Romania TV
16 mai 2019, 10:29
Bogdan Licu: Am cerut Secţiei speciale pentru magistraţi motivele retragerii apelului în dosarul lui Hrebenciuc

„Eu mă aflu în prezenţa unui conflict de competenţă între procurorul de şedinţă, care este procurorul din cadrul Secţiei judiciare a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, şi Secţia specială care a retras apelul. Am cerut ambelor părţi să prezinte câte un referat care să cuprindă motivele, considerentele legale care au stat la baza acestor decizii ale fiecăruia şi urmează să hotărăsc ce e de făcut mai departe. Am solicitat în scris acest lucru şi Secţiei speciale şi Secţiei judiciare de la Parchetul General”, a declarat Bogdan Licu, joi.

Secţia de investigare a infracţiunilor din Justiţie a trimis luni la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie o adresă prin care anunţă că retrage apelul în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri în care sunt judecaţi Viorel Hrebenciuc, Ioan Adam şi Tudor Chiuariu, adresa fiind semnată de procurorul-şef Gheorghe Stan.

Tot luni, Parchetul General a solicitat Instanţei supreme să amâne discutarea cererii, pe motiv că este în derulare un control al procurorului general în acest caz.

Judecătorii au decis să amâne discutarea cererii, stabilind următorul termen al procesului pentru 12 iunie, dată până când procurorul general al României trebuie să trimită un răspuns cu privire la retragerea apelului în acest caz. 

Citeşte şi: Secţia specială pentru magistraţi vrea să retragă apelul în dosarul de corupţie Hrebenciuc – Chiuariu. Instanţa amână decizia

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Prezentatoarea celebră care a renunțat la televiziune după 19 ani de carieră. Plecarea sa i-a lăsat „mască” pe toți. „A demisionat dintr-o dată”
Capital.ro
Decizie în România privind cartea electronică de identitate. Au fost tăiate de pe listă 1,5 milioane de persoane
Playtech.ro
Cum se calculează corect întreținerea la bloc și ce poți face dacă suma ți se pare prea mare
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Neluțu Varga, replică necruțătoare: ”Cere bani de la toată lumea și vorbește de alții! Mi-a zis Gigi Becali să mă feresc de el că e nebun, se crede Agentul 007”
MediaFlux
Cum se vor folosi cardurile de energie. Detaliul important de pe facturi, explicat de ministrul Energiei
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor