Buicu: Dezideratul de 6% pentru Sănătate poate fi atins printr-o creştere anuală a bugetului cu 0,5%

Suplimentarea anuală a bugetului sistemului sanitar cu 0,5% din PIB ar conduce la alocarea propusă prin campania "Pacient de România - 6% pentru Sănătate", a afirmat, joi, social-democratul Corneliu Buicu, președintele comisiei de specialitate din Camera Deputaților.
Filip Stan
22 oct. 2015, 15:24
Buicu: Dezideratul de 6% pentru Sănătate poate fi atins printr-o creştere anuală a bugetului cu 0,5%

„6% este un semnal și un simbol pe care COPAC l-a dat către clasa politică, către populație și profesioniști. Avem nevoie de mai mulți bani pentru Sănătate. Din punct de vedere practic, o creștere predictibilă, an de an, a finanțării sistemului de Sănătate va duce la creșterea sumelor utilizate. Acordarea unui procent anual de 0,5% din PIB suplimentar pentru Sănătate până la atingerea dezideratului poate fi o soluție”, a declarat Corneliu Buicu, la dezbaterea organizată, la Palatul Parlamentului, de Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România (COPAC), în parteneriat cu comisiile parlamentare de specialitate.

Citeşte şi Ministerul Sănătăţii nu primeşte bani la rectificarea bugetară. Bănicioiu: Ministerul are fonduri suficiente

El a precizat că va promova un proiect de lege în care să se prevadă, pentru o perioadă determinată, această creștere anuală a bugetului Sănătății cu 0,5%.

COPAC a lansat pe 25 august campania „Pacient pentru România — 6% pentru Sănătate!”, un demers prin care încearcă să atragă din nou atenția autorităților că Sănătatea are nevoie de o finanțare corespunzătoare pentru a acoperi principalele priorități — servicii de calitate, tratament inovativ și salarizarea personalului medical.

Potrivit președintelui COPAC, Radu Gănescu, până în prezent pentru această campanie s-au adunat aproximativ 5.000 de semnături de susținere.

Citeşte şi Medicii de familie, REVOLTAŢI: Prin eliminarea limitei minime de pacienţi vor să DISTRUGĂ medicina de familie

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
David Popovici a atins încă un obiectiv major pentru România: ”Mulțumesc”
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Vremea se strică din nou! Un alt val de ger vine în România, unde va fi cel mai frig
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit la adresa stelistului Bölöni: ”Ai zis că ești maghiar, nu român! Cine te-a format, băi, băiatule, unde ai crescut?!”
MediaFlux
Se modifică impozitele pentru români. Cum se schimbă totul pentru șoferi
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend