Bulgaria este ultima ţară care se oferă să găzduiască o eventuală întâlnire între Putin şi Zelenski

Bulgaria s-a oferit să găzduiască eventuale negocieri între preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi omologul său rus Vladimir Putin, în condițiile în care atacurile Rusiei asupra Ucrainei se intensifică, informează vineri agenția germană dpa.
Filip Stan
11 mart. 2022, 18:11
Bulgaria este ultima ţară care se oferă să găzduiască o eventuală întâlnire între Putin şi Zelenski

Bulgaria, ţară membră a Uniunii Europene şi NATO, era văzută drept unul dintre cei mai fermi aliaţi ai Moscovei în timpul Războiului Rece.

Şeful diplomaţiei ruse Serghei Lavrov a avut joi o întrevedere cu omologul său ucrainean Dmitro Kuleba în Turcia, în cadrul unor negocieri rămase, în linii mari, neproductive, dar în timpul cărora s-a discutat ideea unei posibile întrevederi între Putin şi Zelenski.

„Vedem că ambele părţi realizează tot mai mult că războiul nu este o soluţie”, a declarat preşedintele bulgar Rumen Radev în faţa jurnaliştilor, în timpul unei vizite la un punct de trecere între România şi Bulgaria, folosit de refugiaţi ucraineni.

Circa 30.000 de ucraineni s-au refugiat în Bulgaria de la declanşarea invaziei ruse asupra Ucrainei, scrie Agerpres.

Citeşte şi: Putin sfidează în continuare Occidentul: Sancţiunile impuse Rusiei şi Belarusului sunt o oportunitate pentru dezvoltarea celor două ţări

Ultima rundă de negocieri între Rusia şi Ucraina s-a desfăşurat joi, în Turcia, cele două Ţări fiind reprezentate de miniştrii de externe, Serghei Lavrov şi Dmitro Kuleba.

Volodimir Zelenski  a rostit, joi, un discurs prin care îndeamnă partenerii Ucrainei din întreaga lume să ofere soluţii bazate pe realitate, nu pe opinii abstracte, potrivit BBC. Zelenski i-a transmis un mesaj preşedintelui rus Putin, în care a subliniat că cetăţenii ruşi îl vor urî pentru minciunile sale şi pentru consecinţele acestora. Şeful statului ucrainean reafirmă curajul şi eroismul poporului său: ”Nu am devenit sclavi şi nu o vom face niciodată, pentru că acesta este spiritul nostru şi acesta este destinul nostru”.

El spune că liderii se adună pentru a discuta despre război şi despre apartenenţa Ucrainei la NATO şi subliniază că ştie care dintre aceşti lideri sprijină Ucraina.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, despre situaţia din Ucraina: „Nu avem date care indică faptul că România ar fi ţinţită prin vreo agresiune” / Harris: „Un atac împotriva unui membru NATO este un atac împotriva tuturor”