CALENDAR ORTODOX 2019. Sâmbata Sântoaderului, prima din Postul Paştelui. Cum NU TREBUIE să ieşi din casă

Sâmbăta Sântoaderului este prima sâmbătă din Postul Mare. Anul acesta se ține pe 16 martie. La finele primei săptămâni din Post, Biserica îl pomenește pe Sfântul Teodor, în Sâmbăta Morților, când se fac pomeni și se dă dezlegare la ulei și vin. În sâmbăta Sântoaderului, nu ieși din casă înainte să te fi spălat pe cap, dacă vrei să ai păr frumos și bogat!
Romania TV
15 mart. 2019, 15:42
CALENDAR ORTODOX 2019. Sâmbata Sântoaderului, prima din Postul Paştelui. Cum NU TREBUIE să ieşi din casă

Ce se face în Sâmbăta Sântoaderului

În popor, de frică să nu sufere de pe urma furiei lui Sân Toader, știut ca răzbunător dacă nu e respectat, oamenii țin sărbătoarea cu sfințenie. Pe de altă parte, fetele știu că, arătându-i Sfântului respectul cuvenit, vor avea parte de o podoabă capilară bogată, strălucitoare, sănătoasă, de invidiat. De aceea, înainte de răsăritul soarelui, în Sâmbăta Sântoaderului, mergeau în păduri, în locuri cât mai neumblate. Și săpau rădăcini de iarbă mare. În locul acestora lăsau alimente drept ofrandă, precum făina, sarea ori zahărul.

Cu fiertura din plantele săpate, fetele se spălau pe cap. Ca să aibă un păr frumos. În unele regiuni, se fierbea fân din ieslea cailor, în același scop. Prin Bucovina, acum are loc costrujirea sau tunsul coamei cailor și vitelor. Părul tuns se pune peste mușuroaie de furnici. Pentru ca vitele să se înmulțească precum furnicile. Se spune despre colivă că ar fi invenția lui Sân Toader. Așa că se face colivă și se împarte la biserică.

La Bulciul Sântoaderului, se sărută neveste

De Dragobete, e bine să-ți săruți jumătatea. Și ai grijă să nu vă certați, ca să nu fiți învrăjbiți tot anul! Un alt obicei vechi dar inedit se mai păstrează și azi în regiunea Hălmagiului. Este vorba despre Târgul tinerelor neveste sau Bulciul Sântoaderului. Se spune că acum e momentul în care tinerele soții își iau rămas bun de la toate libertățile de dinaintea căsătoriei.

Ele vin îmbrăcate mirese, însoțite de soacre și de soți, cu ulcioare cu vin în mâini și sărută toți bărbații cunoscuți care le ies în cale. Se spune că cine e sărutat de o nevestică la Hălmagiu e om de omenie, gospodar și cinstit. Legenda spune că tradiţia târgului de sărutat se trage de pe vremea năvălirii turcilor, care au răpit o mulțime de tinere de pe valea Crișului Alb. Aceastea, când au scăpat din robie, la revenirea acasă, i-au sărutat pe toți cei ieșiți în drum.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Top 5 fotbaliști cu cele mai multe trofee Champions League / CCE câștigate. Puțini români au auzit de numele de pe primul loc
Capital.ro
Reguli la bloc. Refuzul de plată poate aduce penalități și procese. Ce obligații are proprietarul de apartament
Playtech.ro
„A investi” și „a învesti”, două cuvinte complet diferite. Ce înseamnă fiecare și de ce românii le confundă atât de des
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce este complet interzis să faci în cele două zile de Rusalii! Toți credincioșii trebuie să știe asta pe 31 mai și 1 iunie 2026
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți