Cât câștigă un bucătar din Sri Lanka angajat la Taverna Racilor. De ce patronii preferă angajaţi străini: „Românii sunt foarte buni, dar foarte dificili. Nu mai am nici nervi, nici timp de fiţe şi figuri”

Paul Nicolau, patronul Tavernei Racilor, prima piață de pește din București, este de părere că angajaţii asiatici sunt mai conştiincioşi decât românii. Antreprenorul recunoaşte, însă, că aceştia din urmă sunt foarte buni în meseria lor, dar foarte tentaţi să comită "românisme", motiv pentru care preferă să angajeze lucrători din Sri Lanka.
Alina Costache
14 iun. 2023, 14:02
Cât câștigă un bucătar din Sri Lanka angajat la Taverna Racilor. De ce patronii preferă angajaţi străini:

Cât câștigă un bucătar din Sri Lanka angajat la Taverna Racilor. Paul Nicolau, cunoscut de fanii restaurantului Taverna Racilor ca Pescobar, spune că nu mai are nervi şi nici timp de risipit pe angajaţi ineficienţi, care „nu muncesc, stau la ţigară„.

De ce patronii preferă angajaţi străini: „Românii sunt foarte dificili. Nu mai am timp de fiţe şi figuri”

Bucătarii români sunt foarte buni, dar sunt foarte dificili. Eu nu mai am nervi. Când văd lucrurile macro și vreau să mă extind, nu mai am timp de fițe și figuri. Eu am timp doar de profesionalism, atât. Eu am negociat cu tine un salariu, niște condiții.

Eu mi le respect și dacă sunt plecat în Sri Lanka, tu de ce nu ți le respecți cât sunt plecat. Nu muncesc, stau la țigări… românisme. Ei, uite, bucătarii din Sri Lanka nu știu de românisme. Ei muncesc”, a mărturisit antreprenorul în podcastul realizat de Viorel Grigoroiu.

Cât câștigă un bucătar din Sri Lanka angajat la Taverna Racilor

Recent, Pescobar a angajat 82 de muncitori din Sri Lanka. Salariul unui bucătar poate ajunge și la 2800 de euro, uneori 3000 de euro, a apreciat el.

Citeste si Cât câştigă românii culegători de căpşuni în Spania. Coşul lunar este mai ieftin decât în România, iar salariul dublu

Nicolau îşi doreşte ca, în viitor, să înfiinţeze o Bursă de Peşte în România, ţara noastră fiind singura cu ieşire la mare care nu are o astfel de bursă. Beneficiile unei Burse de Peşte sunt acelea că producătorii români de peşte ar avea unde să îşi vândă produsele, iar pe mesele românilor ar ajunge peşte autohton.

O bursă de peşte are rolul de a educa piaţa – atât pe cel care pescuieşte, cât şi pe consumator. Normalizează o industrie. Suntem singura ţară cu ieşire la mare care nu are o Bursă de Peşte. Este ruşinos, dar eu voi schimba acest lucru. Cumpărăm peşte din import în proporţie de 80% din totalul consumat anual şi noi avem o ţară cu un bazin hidrografic cu ape interioare excepţional”, a declarat Pescobar pentru businessmagazin.ro.

Citeste si Un profesor român dezvăluie cât câştigă în Austria. Ce spune despre salariile dascălilor din România

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Bianca Censori, soția rapperului Kanye West, o altă apariție șocantă! Bruneta, aproape dezbrăcată, la o sesiune de shopping
Fanatik.ro
Bombă! Dan Şucu, candidat la Primăria Capitalei!? Dezvăluire şoc a lui Dumitru Dragomir
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Cine este responsabil de verificările la gaze în blocurile de locuințe: care sunt obligațiile administratorului de bloc și ale furnizorului
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Blocul explodat în Rahova urmează să fie demolat. Locatarii intră escortați în apartamente pentru a-și recupera lucrurile. Anunțul făcut de prefectul Capitalei
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Uluitor! Fosta vedetă a naționalei a mâncat doar mere și a băut lapte și a rămas șocat de ceea ce s-a întâmplat cu corpul său: 'Nu exagerez cu nimic'
MediaFlux
Se decide soarta salariilor în România! Cât ar putea ajunge veniturile lunare în 2026
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi