Cât câştigă un român care ține în bancă 10.000 lei timp de un an. Ce este mai avantajos: depozit sau titluri de stat?

Pandemia COVID-19 și scumpirile care au urmat-o i-au determinat pe români să fie mult mai cumpătați. Lista de cumpărături s-a scurtat, consumul s-a temperat, iar românii au început să facă economii la bancă.
Alina Costache
15 aug. 2023, 12:52
Cât câştigă un român care ține în bancă 10.000 lei timp de un an. Ce este mai avantajos: depozit sau titluri de stat?
Locul care oferă un salariu de 10.000 de lei, dar pe care nimeni nu îl vrea. Angajatorii sunt disperați

Speriați de o posibilă nouă criză financiară, românii au început să facă economii și să-și tină banii la bancă. Depozitele bancare au început să crească, potrivit datelor băncii centrale citate de observatornews.ro.

Dobânzile bancare pentru depozitele în lei sunt mai mici faţă de acum un an, însă, chiar şi aşa, banii ţinuţi la bancă sunt garantaţi de stat în limita a 100.000 euro. Acest lucru face ca acest instrument de economisire să fie sigur pentru cei care vor să facă economii pe termen mediu şi scurt.

Citește și: ANGAJĂRI 2023. Se oferă pe loc 3.000 de euro net pe lună, plus program flexibil, tichete de masă şi pensie privată

În prezent, cea mai bună dobândă din piaţă pentru depozitele bancare este de 8,05%. După scăderea taxlor și comisioanelor bancare, câştigul real va fi de 7,25%.

Un calcul simplu arată că persoana care ţine la bancă 10.000 lei, pe o perioadă de un an, va avea un câştig real de 724 de lei.

Citește și: Datoria externă a României, scăpată de sub control. Cât datorează fiecare român

Una dintre alternativele depozitelor în lei sunt titlurile de stat. Până pe 18 august românii pot investi în titlurile de stat TEZAUR, cu maturități de 1 și 3 ani cu dobânzi anuale de 6,30% și, respectiv, 7,20%. Principalul avantaj este acela că sumele pe care le investești, precum și dobânzile aferente sunt garantate integral de către stat. Iar sumele câştigate nu sunt impozitate. Câştigurile, însă, sunt mai mici. La 10.000 de lei investiţi în titluri de stat vei avea după un an un câştig de 630 de lei, iar dupa 3 ani 720 de lei.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Oana Roman își sărbătorește tatăl! Ce surpriză i-a pregătit lui Petre Roman
Fanatik.ro
Care e secretul succesului Universității Craiova. Ce face Mihai Rotaru la echipă nu mai reușește să facă niciun alt patron din fotbalul românesc
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât costă o bere și un burger la Nibiru 2026. Bugetul real pentru o zi la mare
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Grindeanu va cere desecretizarea discuțiilor pe care le-a avut președintele cu liderii partidelor din fosta coaliție: Românii ar fi bine să vadă ce își asumă liderii politici la întâlnirile oficiale
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România