Câte grame de carne trebuie să consumăm într-o săptămână. Recomandările făcute de Dragoș Pătraru

Dragoș Pătraru a vorbit, recent, despre câte grame de carne trebuie să mâncăm într-o săptămână. Potrivit cunoscutului jurnalist, recomandările privind o dietă sănătoasă „nu exclud complet consumul de carne”.
Filip Stan
26 nov. 2024, 22:07
Câte grame de carne trebuie să consumăm într-o săptămână. Recomandările făcute de Dragoș Pătraru

Dragoș Pătraru a abordat, recent, un subiect care a stârnit interesul internauților. Jurnalistul a oferit sfaturi privind alimentația, spunând câtă carne trebuie să mâncăm pe săptămână.

Citește și: Nu mai cumpăra acest produs din Carrefour sau Auchan. Dragoș Pătraru a făcut dezvăluiri în urma unei analize

Sărbătorile de iarnă se apropie cu pași repezi, iar românii sunt mari consumatori de carne, fie că vorbim de vită, porc sau pui. În acest context, jurnalistul Dragoș Pătraru, a făcut câteva precizări despre volumul maxim de carne pe care îl putem consuma.

Dragoș Pătraru: „Recomandările variază la nivelul fiecărei țări”

Potrivit cunoscutului jurnalist, recomandările privind o dietă sănătoasă „nu exclud complet consumul de carne”. Dar, „nici nu prea există” recomandări cu privire la cantitatea maximă „pe care o putem consuma în siguranță, 100%”, a spus acesta.

Unii experți consultați de OMS „sugerează nu mai mult de 98 de grame de carne roșie pe săptămână, în cazul adulților. Când vine vorba de mezeluri, mai puțin de atât… sau deloc”. potrivit jurnalistului.

„Recomandările variază la nivelul fiecărei țări, atenție! Și variază între 98 și 500 de grame de carne roșie pe săptămână. În Belgia, de pildă, recomandarea consumului de mezel este de sub 30 de grame/per săptămână pentru un adult” , a mai spus Pătraru la „Starea Sănătății„.

De asemenea, acesta a mai spus că tot ce este peste gramajul recomandat favorizează riscul de a dezvolta boli de care suferă aproape toți adulții care au trecut de vârsta de 55-60 de ani, notează Gândul.

În România, din 2013 până în 2018, consumul anual de carne pe cap de locuitor a crescut de la 54,4 kg la 76,7 kg. Spre comparaţie un american a mâncat, în medie, în 2018, circa 100 de kilograme de carne, arată datele Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD).

În același timp, datele arată că românii consumă tot mai multă carne de pui, principalul motiv fiind prețul mic al acesteia. Creșterea producției a atins un nivel de 723.000 de tone în 2023, iar consumul mediu a ajuns la 28,2 kilograme/locuitor/an. Din punct de vedere al consumului mediu de carne de pasăre s-a constatat o creştere uşoară de la 27,5 kilograme/locuitor în 2022, la 28,2 kilograme anul trecut.

Citește și: Alimentele la care Dragoș Pătraru a renunțat definitiv: “Sunt cea mai mare nenorocire”. Așa a slăbit 30 de kilograme

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, reacție neașteptată după ce Universitatea Craiova a devenit campioană! S-a pus la același nivel cu Filipe Coelho
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi