Ce alimente ne îngraşă părul

Persoanele care au părul gras ar trebui să fie atente la regimul alimentar, deoarece unele alimente au tendinţa de a-l îngrăşa.
Alina Costache
30 nov. 2016, 18:11
Ce alimente ne îngraşă părul

Felul in care arata parul si sanatatea lui sunt determinate, practic, de regimul alimentar„, afirma hair-stylistul Tierra Tubbs citat de bustle.com, care a publicat un Top 5 al alimentelor care pot face ca parul sa devina gras.

O prima categorie este reprezentata de prajeli.

Citeşte şi Cele mai comune cauze ale căderii părului la femei

Excesul de ulei din alimentele prajite se infiltreaza in corp, piele si la radacina firelor de par. Acest proces stimuleaza producerea excesiva de sebum, iar parul devine mai gras„, spune hair-stylistul Katsumi Kassai.

O a doua categorie este alcatuita din produsele lactate. Laptele integral, smantana si untul introduc in corp grasimi, ceea ce genereaza exces de sebum, care afecteaza tot parul. De asemenea, carnea grasa, care nu este buna pentru inima, face rau si parului. Mai mult decat atat, si consumul de zahar poate face parul mai gras, intrucat are efect inflamator si afecteaza foliculii capilari.

O ultima categorie de alimente care ingrasa parul cuprinde painea, pastele fainoase si orezul.

Citeşte şi 4 paşi pentru un păr şi unghii perfecte

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Imagini emoționante cu Pep Guardiola postate de fiica sa. Cum arăta celebrul antrenor în urmă cu 10 ani
Capital.ro
Se transformă și plățile online. Cum vor achita românii care își țin banii pe card: Acesta este viitorul!
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
DIGI, anunț pentru toți clienții din România! Decizia a venit după șapte ani. Intră în vigoare de miercuri, 27 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi