Ce dividend brut vrea să acorde SIF Muntenia

SIF Muntenia (SIF4) propune acţionarilor distribuirea unui dividend brut de 0,081 lei pe acţiune pentru exerciţiul financiar 2011, similar celui acordat pentru anul precedent, valoarea totală a dividendelor fiind de 65,36 milioane de lei, tot profitul obţinut anul trecut.
Romania TV
17 feb. 2012, 17:28
Ce dividend brut vrea să acorde SIF Muntenia

Plata dividendelor ar urma să fie realizată timp de un an, începând cu 1 august 2011, iar acţionarii vor suporta cheltuielile de distribuire.

SIF Muntenia a obţinut un profit de 65,33 milioane lei (15,4 milioane de euro), cu 11,3% sub câştigul din anul precedent, de 71,41 milioane lei.

Acţionarii societăţii au fost convocaţi la 11 aprilie pentru a discuta cu privire la distribuirea de dividende, şi pentru aprobarea situaţiilor financiare aferente anului trecut. Totodată, pe ordinea de zi se află şi prezentarea programului de administrare a societăţii şi a bugetului de venituri şi cheltuieli pentru acest an.

SIF Muntenia este singura dintre cele cinci societăţi de investiţii financiare administrată de o Societate de Administrare a Investiţiilor, respectiv de SAI Muntenia Invest.

Societatea a raportat pentru anul trecut venituri totale de 196,9 milioane lei (46,4 milioane euro), cu 20% mai mari faţă de cifra consemnată în 2010, în timp ce cheltuielile societăţii au fost cu 41% mai mari, de 113,73 milioane lei.

Societatea a cedat anul trecut către Erste cea mai mare parte a acţiunilor BCR pe care le deţinea şi a primit în schimb 0,67% din titlurile băncii austriece şi 70,1 milioane lei.

SIF a anunţat în luna februarie că va ceda încă o parte din acţiunile BCR, pentru care va primi 0,38% din titlurile Erste (EBS), şi mai rămâne cu un pachet pe componenta cash, pentru care va încasa aproape 53,5 milioane lei.

Titlurile SIF Muntenia au încheiat şedinţa bursieră de vineri în creştere cu 2,34%, la 0,766 lei. La această cotaţie, capitalizarea societăţii de investiţii financiare este de 618,18 milioane lei (141,9 milioane euro).

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Legenda României care fuma peste un pachet de țigări pe zi. Mii de români au venit în fiecare zi la spital, la fel ca la Maradona
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj