Ce şi-au cumpărat românii cu banii împrumutaţi de la bănci în 2016

Puţini români s-au îndatorat, anul trecut, la bancă pentru a-şi achiziţiona o locuinţă, cei mai mulţi dintre ei împrumutându-se pentru a-şi cumpăra bunuri de folosinţă îndelungată şi pentru amenajarea casei.
Romania TV
15 mart. 2017, 11:46
Ce şi-au cumpărat românii cu banii împrumutaţi de la bănci în 2016

Persoană căsătorită, din mediul urban, cu venit de peste 1200 de lei. Acesta este profilul celui care a luat un credit bancar anul trecut. Cei mai mulţi au luat credite de nevoi personale, care trebuie rambursate în circa trei ani, valoarea acestora fiind de circa 4000 de euro, scrie mediafax.ro.

“În 2016, doi din trei clienţi care au contractat un credit au ales un credit de nevoi personale şi doar unul din zece a ales un credit pentru locuinţă. Românii investesc preponderent în amenajări ale caselor, bunuri de folosinţă îndelungată, achiziţia de locuinţe în special în imobile şi ansambluri rezidenţiale vechi”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Ştefan Radu, Head of Retail Business Areas, ING Bank.

Acesta spune că, în medie, valoarea creditelor de nevoi personale este de circa 20.000 de lei, iar perioada de rambursare de trei ani. În ceea ce priveşte creditele pentru casă acestea sunt în medie de 180.000 de lei, pentru perioade de 25-30 de ani.

Şi Roxana Rebegeanu, Head of Retail Banking, Garanti Bank susţine că cei mai mulţi clienţi ai băncii au ales creditele de consum.

“În 2016, clienţii Garanti Bank au avut un apetit mai ridicat pentru creditele de consum, atât prin prisma finanţărilor noi, cât şi prin prisma refinanţărilor externe. De asemenea, clienţii au manifestat un interes semnificativ şi pentru creditele destinate investiţiilor imobiliare, atât pentru achiziţie, cât şi pentru refinanţarea altor credite cu aceeaşi destinaţie, contractate de la alte bănci. Raportat la numărul total de credite noi înregistrate anul trecut, creditele de nevoi personale fără ipotecă au reprezentat, la finalul anului 2016 aproximativ 71,7%, iar creditele imobiliare 15%”, a precizat, pentru MEDIAFAX, Roxana Rebegeanu.

Astfel, pentru creditele de nevoi personale fără ipotecă, valoarea medie înregistrată în 2016 a fost de peste 6.000 de euro, iar perioada medie de rambursare, în acest caz, a fost de patru ani. Valoarea medie împrumutată în 2016, la nivelul creditelor imobiliare, a fost de 54.000 de euro, în timp ce perioada medie de rambursare a fost de 24 ani.

Faptul că împrumuturile de nevoi personale au fost cele mai bine vândute de bănci în anul care a trecut este întărită şi de reprezentanţii BCR, care au declarat că valoarea acestor tipuri de împrumuturi a echivalat cu cea a creditelor imobiliare, numărul celor de nevoi personale fiind cu mult mai mare decât în cazul celor pentru achiziţii imobiliare.

“De exemplu, în cazul creditelor de investiţii imobiliare, valoarea creditului a fost de aproximativ 150.000 de lei, cu o perioadă medie de rambursare de 260 luni”, au spus reprezentanţii BCR.

În ceea ce priveşte profilul celui care s-a împrumutat la bancă în anul care a trecut acesta este persoană căsătorită, din mediul urban, cu venit de peste 1200 de lei.

“Clienţii ING care aplică pentru un credit sunt preponderent din mediul urban, căsătoriţi, cu vârste între 26 -41 de ani, de regulă, cu venituri peste 1200 de lei, media fiind de circa 2500 de lei”, a precizat Ştefan Radu.

Iar, clientul Garanti este tânăr, are peste 30 de ani, studii superioare, venituri peste medie şi locuieşte în zona urbana, conform reprezentanţilor băncii.

“Profilul diferă în funcţie de vârstă, în condiţiile în care necesităţile sunt diferite de la o etapă a vieţii la alta. Tinerii până în 25 de ani, necăsătoriţi, accesează, în general, un credit de consum, cu un card de credit ataşat. Clienţii între 25 şi 35 de ani optează pentru creditele standard de consum, ce pot atinge câteva mii de euro, în echivalent lei, deoarece se gândesc deja la necesităţile unei case sau chiar la o casă, ori călătoresc destul de mult”, arată reprezentanţii BCR.

 Iar, după vârsta de 35 de ani, clienţii se îndreaptă către un credit imobiliar, fie la Prima Casă, fie un produs standard, şi încep să economisească. Sunt, în general, persoane care au deja zece ani vechime în muncă, au o stabilitate şi îşi întemeiază o familie, au copii. După vârsta de 50-60 de ani, clienţii aleg, în general, numai credite de consum, însă cei mai mulţi economisesc.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Sandra Izbașa oferă informații despre neînțelegerile cu soțul său, Răzvan Bănică. Gimnasta olimpică a uimit cu răspunsul său
Capital.ro
Schimbare pentru șoferii pensionari din România. Planul care i-a speriat pe vârstnici: Control mai des, interdicție noaptea
Playtech.ro
Cât timp lucrează efectiv un parlamentar. Tot ce trebuie să ştii despre funcţia din Parlament
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Stare de criză declarată în România după războiul din Orientul Mijlociu. Ministrul Energiei cere prețuri maxime la carburanți
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj