Ce ştie Traian Băsescu despre dosarele lui Darius Vâlcov. „Sunt o serie de fapte petrecute cât era primar”

Traian Băsescu părea că are informaţii despre problemele cu legea pe care le-ar putea avea Darius Vâlcov încă de la învestirea acestuia în funcţia de ministru al Finanţelor, în august 2014.
Romania TV
13 mart. 2015, 17:29
Ce ştie Traian Băsescu despre dosarele lui Darius Vâlcov.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat, după ce Darius Vâlcov a fost propus de premierul Victor Ponta pentru funcţia de ministru al Finanţelor, că a solicitat instituţiilor statului informaţii privind eventuale probleme cu legea ale acestuia, aşa cum făcea la fiecare persoană propusă pentru o funcţie înaltă în stat.

„Vreau să înţelegeţi foarte clar. Nu este vorba de faptul că Darius Vâlcov ar fi urmărit penal. Dar sunt o serie de fapte petrecute în timpul mandatului de primar care au fost sesizate de diverse organe ale statului către Parchete şi nu se ştie când începe sau dacă începe. Aici voiam şi asumarea primului-ministru care ştia toate aceste probleme”, spunea Traian Băsescu.

Ministrul de Finanţe, Darius Vâlcov, a ajuns, vineri după-amiază, la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Potrivit România TV, Darius Vâlcov a fost audiat în calitate de suspect într-un dosar privind fapte de corupţie comise în perioada când acesta era primar la Slatina

Darius Vâlcov nu a făcut nici un fel de declaraţie la intrarea în sediul DNA. Darius Vâlcov a fost adus cu mandat într-o maşină a Ministerului de Finanţe, însoţită de un automobil al DNA. Ministrul a fost ridicat de către procurori după ce a ieşit de la o emisiune TV în care prezentase reformele preconizate prin proiectului noului Cod Fiscal.

Ministrul Darius Vâlcov susţine că a fost AMENINŢAT de Bercea: „A intrat peste mine în şedinţă!”

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Ultimele noutăți despre Dennis Politic și Denis Alibec! Ce se întâmplă cu cei doi jucători care n-au impresionat, deocamdată, la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Legi noi pentru românii cu restanțe la întreținere: ce se schimbă, dacă stai la bloc
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Anunț privind pensiile private din România! Veste pentru 8.4 milioane de români în 2026: Dublu faţă de acum trei ani
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend