Cea mai mare dorință de Crăciun a Adinei Halas! Care este mâncarea tradițională la care a visat tot anul: „E preparatul ideal, pe care mi-l făcea bunica mea”

Adina Halas a vorbit despre cât de importante sunt pentru ea sărbătorile de iarnă și despre care este preparatul tradițional de Crăciun pe care îl așteaptă pe tot parcursul anului. Vedeta a mărturisit că acesta i-a rămas profund intipărit în minte încă de când era mică, deoarece an de an bunica ei îl prepara cu toată dragostea.
Alina Costache
07 dec. 2023, 16:56
Cea mai mare dorință de Crăciun a Adinei Halas! Care este mâncarea tradițională la care a visat tot anul: „E preparatul ideal, pe care mi-l făcea bunica mea”
Cea mai mare dorință de Crăciun a Adinei Halas! Care este mâncarea tradițională la care a visat tot anul: „E preparatul ideal, pe care mi-l făcea bunica mea”

Crăciunul este la o aruncătură de băț, iar Adina Halas se pregătește intens pentru sărbători. Fosta concurentă de la „Bravo, ai stil!” a intrat deja în atmosfera festivă și a mărturisit pentru Spectacola că pentru ea este foarte important ca această sărbătoare să fie petrecută în sânul familiei și alături de prietenii apropiați. Adina Halas a dezvăluit care sunt planurile ei pentru aceste zile magice.

Citește și: Cristina Ciobănașu aruncă bomba, după ce Vlad Gherman a anunțat data nunții! Când se mărită actrița: „Suntem atât de relaxați și ne este atât de bine”

„Întotdeauna fac sărbătorile în familie, îmi place să fiu alături de familie și prieteni în zilele alea liber, iubesc sărbătorile, îmi place Crăciunul, așa că am ocazia să am cât mai mult pentru familia ma, mama mea, soacra, dar să ne vedem și cu prieteni de-ai noștri. În fiecare an, de regulă, cu două zile înainte de Crăciun, facem o întâlnire în gașcă toți prietenii împreună cu copiii, chiar dacă copiii au crescut, noi continuăm această tradiție foarte frumoasă”, a explicat Adina Halas.

Întrebată care ar fi cuvântul care ar descrie cel mai bine perioada Crăciunului, prezentatoarea TV a explicat că pentru ea cuvântul „tihnă” definește perfect aceste clipe și că își dorește ca acesta să definească Crăciunul de anul acesta.

„Tihnă, mi se pare că este ceva după care tânjim în general de multe ori în timpul anului, iar de sărbători nu pun presiune pe mine. Îmi place să stau la povești cu familia, apropiații, să stau în tihnă cu un ceai în brațe cu ghimbir, la filme de Crăciun, îmi place să stau de vorbă la o ciocolată caldă, să gust preparatele de Crăciun pe care le face mama mea, îmi place să stau cu familia soțului meu, am toate aceste plăceri pe care le-aș trece prin acest singur cuvânt, tihnă. Atunci când eram mică îmi petreceam vacanțele la bunici, într-un orășel de munte, Nehoiu, din Buzău. Cele mai frumoase sărbători mă duc cu gândul acolo, acolo se întâmplau toate tradițiile, mergeam cu copiii la colindat, se tăia porcul, se gătea, ajutam și eu cum puteam. Îmi aduc aminte că într-un an m-a trezit bunica mea și mi-a zis „Haide repede, am auzit un zgomot și cred că a venit Moșul”. Era în toiul nopții și am coborât repede la parter, m-am dus în camera în care de regulă se făcea bradul și nu era acolo. M-am dus în altă cameră, aveam niște emoții incredibile și printr-un geam al ușii se vedeau luminițele bradului, senzația aceea e de neegalat”, a mai explicat ea.

Când vine vorba de mâncarea tradițională, Adina Halas are un preparat specific acestei perioade, care a marcat-o încă din copilărie. Este vorba despre caltaboș, pe care îl are în suflet deoarece bunica ei îk pregătea cu dragoste, an de an.

„Nu gătesc, deși știu să fac și îmi place, dar mama și soacra mea gătesc senzațional și ar fi incredibil de multă mâncare. Mă mai ofer să ajut, dar fiecare gospodină are stilul ei, așa că unii ar spune că sunt norocoasă că nu gătesc de sărbători. Până vine timpul meu, mă bucur să fiu răsfățată de cele două mame. De mică sunt învățată să fac absolut tot ce se face de Crăciun. Pentru mine, caltaboșul e preparatul ideal, pe care mi-l făcea bunica mea. Este al doilea Crăciun fără ea și primul Crăciun în care tatăl meu nu mai este și mă emoționează când mă gândesc la caltaboșul din copilărie. Eu în rest nu mănânc caltaboș”, a dezvăluit fosta concurentă „Bravoi, ai stil”.

Citește și: Un actor din celebrul serial ”Las Fierbinți”, la un pas să își piardă viața! A făcut supradoză, după ce a băut alcool și a luat medicamente

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Gigi Becali și Andrei Nicolescu au reacționat după ce Metallica și Iron Maiden au alungat FCSB și Dinamo de pe Arena Națională: „Asta-i România!”. Exclusiv
Capital.ro
România, provocată direct de Rusia. Traian Băsescu, avertisment privind planul Moscovei: Nu suntem pregătiți!
Playtech.ro
Trebuie să plătești TVA la vânzarea unui apartament vechi? Totul despre noul regim fiscal
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Jannik Sinner s-a dus la Ion Țiriac și i-a spus 7 cuvinte în italiană: ”Acum își ridică pălăria în fața mea”
MediaFlux
O cunoscută cântăreață prinsă la furat alături de soțul ei. Parfumuri și elastice de păr
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor