Cele mai grave inundaţii din ultimele decenii au făcut peste 100 de morţi în China

Inundaţiile care afectează două regiuni ale Chinei au făcut în ultimele zile peste 100 de morţi şi cel puţin 115 dispăruţi, conducând la evacuarea a sute de mii de persoane, a informat luni mass-media chineză, relatează AFP.
Romania TV
19 aug. 2013, 14:13
Cele mai grave inundaţii din ultimele decenii au făcut peste 100 de morţi în China

Inundaţiile care au căzut în partea de nord-est a ţării au provocat inundaţii considerate de agenţia Xinhua drept cele mai grave din ultimele decenii. Aici inundaţiile au făcut 72 de morţi şi peste 100 de dispăruţi, în timp ce în sud vremea nefavorabilă a provocat 33 de decese, în special în provincia Guangdong, a informat Ministerul Afacerilor Civile.

Peste 500.000 de persoane au fost evacuate în această provincie unde au fost semnalate de asemenea opt persoane dispărute, a precizat ministerul. Reţeaua de transport, în special cea feroviară, a suferit întârzieri, în special în capitala provinciei Guangzhou.

Peste 2.800 de militari au fost mobilizaţi pentru a participa la operaţiunile de salvare, a precizat agenţia Xinhua

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Se construiește, în sfârșit, „bijuteria arhitecturală” care-l va face foarte fericit pe Gică Hagi. Suma investită e uriașă, se dau 100.000.000 de euro
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
De ce să îți înfășori cheile mașinii în folie de aluminiu
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Senzațional! Fostul selecționer al României căruia Mutu îi spune doar ”Tatăl lui Marica”: ”Șeful nostru!”
MediaFlux
Prognoza meteo 2 noiembrie. ANM anunță temperaturi complet neașteptate pentru această perioadă a anului
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai