Cinci români sunt blocaţi în Viena de 13 zile. Ambasada României în Austria refuză să-i ajute

Cinci români sunt blocaţi de 13 zile în Viena şi nu primesc nici un ajutor. Oamenii au cerut ajutorul Ambasadei României în Austria, dar reprezentanţii oficiului diplomatic i-au sfătuit să se descurce singuri.
Romania TV
09 apr. 2020, 05:52
Cinci români sunt blocaţi în Viena de 13 zile. Ambasada României în Austria refuză să-i ajute

Oamenii se aflau în vacantă în Peru, când în România a fost decretată starea de urgenţă. După ce au aşteptat 11 zile în Peru, aceştia au ajuns în Viena pe 28 martie, iar de atunci încearcă să se întoarcă în ţară, dar fără succes. 

Oamenii spun că de fiecare dată li s-a comunicat să îşi găsească singuri loc de cazare şi transport spre casă. Singurul ajutor de până acum a venit din partea statului austriac. 

Cei cinci turişti şi-au cumpărat bilete pentru un zbor spre România, dar cursa a fost apoi anulată. 

Citeşte şi: Ludovic Orban: „Izolarea va mai dura, suntem departe de a ne relaxa”

Ludovic Orban anunţă că izolarea va mai dura după ce Klaus Iohannis a anunţat că pregăteşte decretul de prelungire a stării de urgenţă în Româniua.

„Președintele împreună cu Guvernul analizează situația. Președintele a prelungit starea de urgență, urmărim evoluția și pregătim revenirea la normalitate.

Revenirea depinde de români, dacă respectă regulile. Estimările sunt pentru 1 mai. După ce trecem probabil de această dată se vor diminua cazurile. Ne dorim să se petreacă cât mai repede”, a declarat Ludovic Orban.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Elvis Pian a fost eliberat din închisoare. Cum a fost sărbătorită ieșirea lui din spatele gratiilor
Fanatik.ro
L-a dat pe spate pe Gigi Becali: „E de pe altă planetă”. Secretele derby-ului FCSB – Rapid și cum a fost blocat Dobre
Capital.ro
Taxă pentru gunoi. Se majorează tariful începând cu 1 ianuarie 2026. Sunt vizate atât persoanele fizice, cât și cele juridice
Playtech.ro
Staţiunea din România pe primul loc în topul preferinţelor turiştilor pentru sărbătorile de iarnă
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Discuțiile din culise dintre Gino Iorgulescu și Mugur Isărescu pentru un proiect uluitor în fotbalul românesc, la un mare club
MediaFlux
Ajutoare financiare pentru pensionari. Cine sunt românii care mai primesc sprijin în decembrie
stirilekanald.ro
Putin, decizie halucinantă în privința României! S-a declanșat ALERTA NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet